Raisio laajentaa kauratuotantoaan

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2020-01-14
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Raisio-konserni etenee kansainvälisen kauraliiketoiminnan rakentamisessa. Yhteensä noin kahdeksan miljoonan euron investoinnit Nokialla sijaitsevaan kauramyllyyn mahdollistavat suomalaisten kauratuotteiden viennin ja lisäarvotuotteiden valmistamisen.

Raision strategian keskeisenä tavoitteena on kasvattaa kauraliiketoiminnasta toinen kansainvälinen tukijalka Benecol-liiketoiminnan rinnalle.

”Investoinnin ansiosta kauramyllymme on nyt huippukunnossa. Lisäsimme kauramyllyn kapasiteettia ja kyvykkyyttämme valmistaa erilaisia kauratuotteita Suomen ja Euroopan kasvavaan kysyntään. Euroopassa kaurabuumi on vasta alkamassa, joten kasvunäkymät ovat kiinnostavat”, Raisio Oyj:n toimitusjohtaja Pekka Kuusniemi kertoo.

Pitkäjänteisen tuotannon kehittämisen myötä Raisio pystyy muun muassa valmistamaan gluteenittomia kauratuotteita Nokian myllyllä alkuvuodesta 2020 alkaen. Ensimmäiset Nokian myllyllä valmistetut gluteenittomat Elovena Gluten-free -tuotteet ovat kaupoissa tammi-helmikuun vaihteessa 2020. Lisäksi kauramyllyllä voidaan nyt valmistaa kaurakuitutuotteita, joissa on erityisen runsaasti beetaglukaania.

Kauramyllyn kehittämisen lisäksi Raisio rakentaa parhaillaan kasvipohjaisia lisäarvotuotteita valmistavaa tuotantolaitosta. Laitoksen kustannusarvio on noin 45 miljoonaa euroa ja se valmistuu vuonna 2021.

Uusimmat uutiset

Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

MetsäBoard Pro FBB Go on suunniteltu etenkin vaativiin elintarvike‑ ja lääkepakkauksiin. Samalla yhtiö lanseerasi uuden arkitus- ja toimituspalvelun Euroopan markkinoille.
MetsäBoard Pro FBB Go 3D
Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Kuitupohjaisia pulloja on kehitetty Tanskassa vuodesta 2013 lähtien. Aluksi niitä suunnitteli ecoXpac, josta myöhemmin tuli Paboco (Paper Bottle Company). Useat globaalit brändit lähtivät hankkeeseen mukaan, ja viime vuonna markkinoille piti tulla kaksikymmentä miljoonaa pulloa. Mutta sitten tapahtui jotain yllättävää.
Flaskorx
Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

Vuonna 2023 Euroopassa kierrätettiin enemmän alumiinia kuin koskaan eli 76,3 prosenttia. Tämä jää edelleen jälkeen suomalaisista huippulukemista. Ala tavoittelee 100 prosentin kiertotaloutta vuoteen 2050 mennessä.
alburkarx
Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

McDonald’s haluaa lasten piirtävän tunteensa pakkaukseen

McDonald’s on tuonut Isossa-Britanniassa ja Irlannissa markkinoille rajoitetun erän Happy Meal -pakkauksia, joissa on poikkeuksellinen design.
mcdonalds
McDonald’s haluaa lasten piirtävän tunteensa pakkaukseen

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus
Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service
Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts
Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

Tampereella kehitetään biomateriaaleja

VTT, Tampereen ammattikorkeakoulu ja rakennus- sekä pakkausalaan liittyvät yritykset kehittävät kestävämpiä ja ympäristöystävällisempiä materiaaleja uusiin sovelluksiin. BeLight-hankkeen tavoitteena on myös verkostoituminen, kansainvälistyminen sekä muovin kiertotalouden mukaiset uudet liiketoimintamahdollisuudet.
belight-hanke-tampere-banneri
Tampereella kehitetään biomateriaaleja