Arla vähentää ilmastovaikutuksia kartonkipurkilla

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2020-02-25
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Arla vähentää ilmastovaikutuksia ottamalla käyttöön uuden KESO-rasian raejuustolle. Rasia on nyt kartonkia ja sen ilmastovaikutus on 60 % pienempi kuin aikaisemman muovirasian. Samalla päivitettiin rasioiden ilme.

Uudet pakkaukset otetaan käyttöön 200 ja 450 gramman KESO-tuotteissa. Rasiat valmistetaan paperikuidusta, jonka raaka-aine saadaan pohjoismaisista, FSC-sertifioiduista metsistä. Nestettä sisältävissä kartonkipurkeissa on oltava muovilla vahvistettu sisäpuoli, jotta pakkaukset pysyvät tiiviinä ja vakaina. Rasian pääraaka-aine on kuitenkin paperikuitu, joten se voidaan kierrättää kartonkikeräykseen.

Samalla kun rasioista tehtiin ympäristöystävällisempiä, ne päivitettiin selkeämmällä ja modernimmalla ilmeellä. KESO-pakkaukset uudistuvat vielä lisää lähitulevaisuudessa: alumiinista valmistetut foliokannet on tarkoitus vaihtaa. Lisäksi polystyreeniset muoviset päällyskannet pyritään korvaamaan PET-kansilla, joita voidaan kierrättää nykyisiä kansia vieläkin tehokkaammin.

”KESO on yksi suosituimmista tuotteistamme ja on selvää, että haluamme pienentää sen ilmastovaikutuksia. Pyrimme aina löytämään parhaat olemassa olevat pakkausratkaisut ja siten auttamaan kuluttajia tekemään entistä parempia valintoja arjessa”, kertoo Arla Suomen Brand & Category Manager Laura Kandell.

Arla vähentää muovia ja fossiiliperäisiä materiaaleja kaikkialla, missä se on mahdollista. Pakkauksissa käytetään mahdollisimman paljon uusiutuvia materiaaleja ja tavoitteena on, että pakkaukset on helppo kierrättää käytön jälkeen.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Uusimmat uutiset

Kierrätettävä ja lämmöllä suljettava paperiuutuus Billerudilta

Billerud on kehittänyt kierrätettävän ja lämmöllä suljettavan paperin. Se on suunniteltu korvaamaan muovi pakkauksissa, joissa vaaditaan kierrätystä ja hyvää tiiviyttä.
Billerudx

Metsä Board sulkee Takon tehtaan Tampereella

Metsä Boardin kartonkitehtailta loppuu yli 200 työtehtävää. Takon tehtaan sulku päättää 160-vuotisen puunjalostuksen Tampereen keskustan tontilla.
Tako-mill

Trumpin tullit haittaavat pakkausteollisuuden toimintaa

Presidentti Donald Trumpin uudet tullit Kanadasta, Meksikosta ja Kiinasta tuotaville tuotteille voivat vaikuttaa merkittävästi pakkausteollisuuteen, kirjoittaa GlobalData.
trumpx

UPM ja Orkla Suomi piloitoivat paperisen suklaakääreen

UPM Specialty Papers ja Orkla Suomi pilotoivat uutta paperikäärettä Panda Maitosuklaalevyn ympärille. Kuuden kuukauden pilottijakson aikana se korvaa PP-muovikääreet. Uudistetuissa pakkauksissa olevia maitosuklaalevyjä on nyt saatavilla kaupoissa eri puolilla Suomea.
PANDA_Maitosuklaa_145g_UUSI