Raisio investoi 45 miljoonaa kasvistuotteisiin

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-06-11
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Elintarvikeyhtiö Raisio investoi kasvipohjaisia lisäarvotuotteita kehittävään ja valmistavaan tuotantolaitokseen, jonka hinnaksi arvioidaan noin 45 miljoonaa euroa. Investoinnilla Raisio vastaa kasvipohjaisen ruoan kysynnän vahvaan kasvuun erityisesti Euroopan markkinoilla. Investointi mahdollistaa myös ympäristöystävälliset pakkaukset.

Hanke rahoitetaan tiedotteen mukaan yhtiön vahvalla kassalla ja kassavirralla. Investointi vahvistaa Raision asemaa kasvipohjaisen ruoan erityisosaajana ja tukee strategian mukaista kasvua.

”Investointi on Raision suurin panostus orgaaniseen kasvuun vuosikymmeniin ja yksi Suomen elintarvikealan lähiaikojen järeimmistä. Vastuullisesti tuotetun kasvipohjaisen ruoan markkinan kehittyminen on vasta alussa. Kuluttajaymmärryksen, erityisosaamisemme ja vahvojen brändiemme innoittamina kehitämme uudentyyppisiä kasvipohjaisia tuotteita”, Raision toimitusjohtaja Pekka Kuusniemi sanoo.

Uusi tuotantolaitos rakennetaan yhtiön hiilineutraalille tehdasalueelle Raisioon. Se lisää Raision tuotannollista ketteryyttä ja omaa valmistuskapasiteettia, minkä lisäksi tehdasta on mahdollista laajentaa ja muokata tarpeen mukaan. Uudessa tuotantolaitoksessa Raisio keskittyy lisäarvotuotteisiin, joissa voidaan käyttää kauran lisäksi laajasti erityyppisiä kasvipohjaisia raaka-aineita. Investointi mahdollistaa myös Raision vastuullisuusohjelman mukaiset ympäristöystävälliset pakkaukset.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Uusimmat uutiset

Onko tämä Legon viherpesua?

Lego on parhaillaan korvaamassa pahvipakkaustensa sisällä olevat pienet palikoita sisältävät muovipussit paperisiin. Vaihto tehdään ympäristösyistä – mutta miten asia oikeastaan on? Hollannissa eräs ympäristöaktivisti testasi paperipusseja ja teki hämmästyttävän löydön.
Lego1x

Muoto-pakkauksien valmistajalle miljoona-avustus

Raumalle suunniteltu Muoto-tehdas sai 86,5 miljoonan rahoituksen, mutta Metsä Group ei vielä tiedä, toteutuuko hanke. Muoto on uusi kuitupohjainen pakkaussarja.  
Muoto

Kierrätettävä ja lämmöllä suljettava paperiuutuus Billerudilta

Billerud on kehittänyt kierrätettävän ja lämmöllä suljettavan paperin. Se on suunniteltu korvaamaan muovi pakkauksissa, joissa vaaditaan kierrätystä ja hyvää tiiviyttä.
Billerudx

Metsä Board sulkee Takon tehtaan Tampereella

Metsä Boardin kartonkitehtailta loppuu yli 200 työtehtävää. Takon tehtaan sulku päättää 160-vuotisen puunjalostuksen Tampereen keskustan tontilla.
Tako-mill