Digitaalisten painotekniikoiden käyttö kasvaa myös pakkauspainamisessa, mutta perinteiset tekniikat hallitsevat yhä alaa ja kasvavat Drupan raportin mukaan.
Drupan Global Trends Report 2016 perustuu 750 painotalon ja alan toimittajan näkemyksiin alan tilanteesta ja kehitysnäkymistä. Optimismi on yleisesti lisääntynyt, ja vastaajat uskovat kasvuun 2016 kaikkialla maailmassa. Pakkausalalla näkymät ovat hyvät.
Digitaalinen tekniikka valtaa alaa painamisessa, mutta kehitys on raportin mukaan hyvin erilaista eri markkinoilla. Pakkausmarkkinoilla vasta 13 % painotaloista kertoi digitaalisen painamisen tuovan yli 25 % liikevaihdosta. Kaupallisessa painamisessa osuus oli jo 35 %. Samoin muuttuvan datan käyttö on pakkauksissa selvästi harvinaisempaa kuin mainospainotuotteissa ja julkaisuissa.
Flexopainamisen käyttö lisääntyy yhä pakkauksissa ainakin sen perusteella, että 30 % vastaajista investoi tähän tekniikkaan. Myös arkkioffsetiin ja digitaaliseen arkkiväritulostamiseen investoidaan muita tekniikoita enemmän.
Koko raportti tullaan julkaisemaan englanniksi muutaman viikon kuluessa.Lue lisää raportista.