Metsä ja Valmet kehittävät uutta pakkausmateriaalia

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2020-02-19
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Metsä Groupin innovaatioyhtiö Metsä Spring ja Valmet käynnistävät hankkeen, jossa kehitetään uudenlaista puupohjaista tuotetta, jolla voidaan korvata fossiilisista raaka-aineista valmistettuja kolmiulotteisia kuluttajatuotteita esimerkiksi pakkaamisessa.

Hankkeessa kehitetään uuden ympäristöystävällisen materiaalin ominaisuuksia ja digitalisaatiota vahvasti hyödyntävää valmistusteknologiaa. Osana hanketta tutkitaan myös Metsä Groupin tuotannon sivuvirtojen käyttöä raaka-aineena. Hankkeen perusteella arvioidaan teknisiä ja taloudellisia edellytyksiä rakentaa koelaitos Suomeen sellu- tai kartonkituotannon yhteyteen.

”Kehittämämme uusi tuote olisi vastuullisesti kasvatetusta uusiutuvasta pohjoisesta puuraaka-aineesta valmistettu, laadukas, turvallinen ja helposti kierrätettävä. Ja jos kierrätys materiaalina ei käytön jälkeen jostain syystä onnistu, niin tuote on myös biohajoava. Lisäksi se tuotettaisiin fossiilittomalla tuotantolaitoksella. Tavoittelemme suuren mittakaavan markkinasegmenttejä. Kunnianhimo hankkeessamme on korkealla ja näemme hyvät mahdollisuudet luoda uusi tärkeä lisäarvotuote suomalaiseen metsäteollisuuteen”, sanoo projektia Metsä Springissä johtava Jarkko Tuominen.

Tavoitteena on käynnistää koelaitos vuoden 2021 aikana. Mikäli koelaitos todentaa konseptin hyväksi, olisi seuraava askel kaupallisia tuotteita valmistavan tehtaan rakentaminen lähivuosina.

Kehityshanke Valmetin kanssa on keväällä 2018 perustetun Metsä Springin kolmas sijoitus. Yhdessä Itochun kanssa Äänekosken biotuotetehtaan alueelle rakennetun uudenlaista puupohjaista tekstiilikuitua valmistavan noin 40 miljoonan euron arvoisen koetehtaan tuotanto on parhaillaan käynnistysvaiheessa. Elokuussa 2019 Metsä Spring teki pääomasijoituksen Woodio Oy:hyn, joka kehittää ja valmistaa täysin vedenkestäviä puukomposiittituotteita.

Uusimmat uutiset

Labelexpo Europe -messut laajenivat – mukaan tulivat taivekartongit

Ei ole harvinaista, että etikettivalmistajat tuottavat painokoneillaan myös pientä taivekartonkia. Tämä näkyy vuoden 2025 Labelexpo Europe -messuilla, jotka laajenevat taivekartonkiteknologian suuntaan. Tähän asti Labelexpossa on keskitytty etiketteihin ja joustopakkauksiin. Informa Markets Labels & Packaging Groupin strateginen johtaja Andy Thomas-Emans kertoo, miksi näin tapahtui.
lsbel

Starbucks lanseerasi muovittomat kahvimukit

Starbucksin ikonisen valkoisen kupin uusi versio lanseerattiin Euroopassa. Pitkän tutkimus- ja kehitystyön tuloksena Starbucks on nyt esitellyt mukin, jossa muovivuoraus on korvattu mineraalipohjaisella pinnoitteella. Myös kertakäyttöiset muovikannet on korvattu kuitupohjaisilla vaihtoehdoilla, jotka on päällystetty samalla mineraalipohjaisella materiaalilla. Uusi muki on sertifioitu kotikompostoitavaksi ja se on laajasti kierrätettävissä.
astar

”Räjähtävä” ketsuppipakkaus

Hollantilainen suunnittelutoimisto Akarton on esitellyt kampanjapakkauksen, jonka se teki kotimaassaan toimivalle Helalle ja heidän Hela Tomaten Ketchupilleen. Se osoittaa, kuinka innovatiivisuus ja käytännöllisyys voivat toimia yhdessä. Pallomainen pakkaus avautuu tavalla, joka muistuttaa räjähdystä. Yrityksen mielestä se tuo uuden standardin elintarviketeollisuudelle. Hela satsaa nyt influencereihin tavoittaakseen kuluttajamarkkinat.
Akarton_VM3_25_opening.1x

Uudet älyominaisuudet vähentävät käsityötä esipainossa

Kuudennen sukupolven RIP-ohjelma Adobe PDF Print Engine 7 on saamassa uutta älyä ns. prepressintelligensin myötä. Se helpottaa painokoneiden laajennetun värispektrin koko potentiaalin käyttöä. Esipaino-osastoilla ei enää tarvitse avata ja muuntaa käsin Photoshop- ja Illustrator-alkuperäistiedostoja PDF-muotoon.
Adobe-1

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Tampereella kehitetään biomateriaaleja

VTT, Tampereen ammattikorkeakoulu ja rakennus- sekä pakkausalaan liittyvät yritykset kehittävät kestävämpiä ja ympäristöystävällisempiä materiaaleja uusiin sovelluksiin. BeLight-hankkeen tavoitteena on myös verkostoituminen, kansainvälistyminen sekä muovin kiertotalouden mukaiset uudet liiketoimintamahdollisuudet.
belight-hanke-tampere-banneri

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit