Metsä Board käynnistää taas suunnittelukilpailun

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-09-02
PÄIVITETTY: 2023-02-16


Metsä Board järjestää Better with Less – Design Challenge -pakkaussuunnittelukilpailun nyt toista kertaa. Kilpailun tavoitteena on haastaa suunnittelijoita luomaan ympäristöystävällisempiä pakkausratkaisuja tyypillisimmille kuluttajapakkauksille, kuten ruoka-, verkkokauppa- ja kosmetiikkapakkauksille.

Better with Less – Design Challenge -kilpailussa haetaan innovatiivisia, kestäviä ja kierrätettäviä pakkausratkaisuja arjen kulutustavaroille. Kilpailutöitä neljässä kategoriassa – kosmetiikka, verkkokauppa, ruoka ja ’villi kortti’ – otetaan vastaan tästä päivästä lähtien 5.1.2020 asti osoitteessa www.betterwithless.org. Kilpailu on avoinna pakkaussuunnittelun ammattilaisille ja opiskelijoille ympäri maailman.

Metsä Board lanseerasi Better with Less – Design Challenge -kilpailun vuonna 2017–2018 menestyksekkäästi. Kilpailuun osallistui yli 300 pakkaussuunnitelmaa 38 maasta. Voittanut työ löysi kuplamuoville aidosti innovatiivisen ja ympäristöystävällisen kartonkivaihtoehdon.

Kilpailun tuomaristossa vaikuttaa joukko pakkaussuunnittelun ja brändimarkkinoinnin ammattilaisia: Alissa Demorest, Formes de Luxe -lehden päätoimittaja, Andrew Gibbs, The Dielinen perustaja ja päätoimittaja, Charles Ng, MCL Group Hong Kong / Chinan perustaja ja johtava brändikonsultti, Clark Goolsby, Chase Design Groupin luova johtaja sekä Stefan Junge, Berliinissä sijaitsevan Beuthin ammattikorkeakoulun pakkausteknologian professori. Tuomariston jäsen Ilkka Harju, Metsä Boardin Packaging Services Director, EMEA and APAC, on myös tuomariston puheenjohtaja.

”Haluamme haastaa pakkausmaailmaa uusilla ratkaisuilla – uusilla ajattelutavoilla ja innovaatioilla. Tämän kilpailun tavoitteena on ympäristövaikutusten vähentäminen heikentämättä kuitenkaan brändikokemusta tai pakkauksen suojaavuutta. Tavoitteemme on edistää innovatiivista ja kestävää pakkaussuunnittelua maailmanlaajuisesti”, kertoo Ilkka Harju.

Uusimmat uutiset

Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Helmikuun aikana pakkausmateriaalien hinnoissa nähtiin vain pieniä muutoksia, mutta nyt etenkin muovin raaka-ainemarkkinat muuttuivat. Tämä johtuu Lähi-idän konfliktista. PackIndxin mukaan tilanne lisää painetta muoviteollisuudelle.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x
Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

MetsäBoard Pro FBB Go on suunniteltu etenkin vaativiin elintarvike‑ ja lääkepakkauksiin. Samalla yhtiö lanseerasi uuden arkitus- ja toimituspalvelun Euroopan markkinoille.
MetsäBoard Pro FBB Go 3D
Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Kuitupohjaisia pulloja on kehitetty Tanskassa vuodesta 2013 lähtien. Aluksi niitä suunnitteli ecoXpac, josta myöhemmin tuli Paboco (Paper Bottle Company). Useat globaalit brändit lähtivät hankkeeseen mukaan, ja viime vuonna markkinoille piti tulla kaksikymmentä miljoonaa pulloa. Mutta sitten tapahtui jotain yllättävää.
Flaskorx
Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

Vuonna 2023 Euroopassa kierrätettiin enemmän alumiinia kuin koskaan eli 76,3 prosenttia. Tämä jää edelleen jälkeen suomalaisista huippulukemista. Ala tavoittelee 100 prosentin kiertotaloutta vuoteen 2050 mennessä.
alburkarx
Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

Jatka lukemista

Päätyykö pakkaus hylkyyn vai kiertoon?

Lajittelu ja muovipakkauksen päätyminen oikeaan paikkaan kierrätyslaitoksella määrittävät kierrätyksen onnistumisen.
ia_ahl_etiketit
Päätyykö pakkaus hylkyyn vai kiertoon?

Valion maitotölkit pukeutuvat kevätkuoseihin

Viljele hyvää -maitotölkit ilmestyvät kauppoihin tästä viikosta alkaen ja ovat saatavilla heinä-elokuun vaihteeseen asti.
Valio 22032022
Valion maitotölkit pukeutuvat kevätkuoseihin

Suomalaisväriä Pro Carton Young Designers -kilpailussa

Lapin yliopiston teollisen muotoilun opiskelija Senni Virransola pääsi ainoana suomalaisena jatkoon kansainvälisessä suunnittelukilpailussa.
Pro Carton 12082021
Suomalaisväriä Pro Carton Young Designers -kilpailussa

360 Services auttaa optimoimaan pakkausta

Metsä Boardin uusi palvelukokonaisuus tarjoaa asiakkaille entistä paremmat mahdollisuudet kehittää pakkauksiaan.
MetsäBoard 26052021
360 Services auttaa optimoimaan pakkausta