Huhtamäeltä kierrätysvalmiita joustopakkauksia

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-04-11
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Huhtamäki tuo markkinoille uudet kierrätettävät blueloop -joustopakkaukset, jotka on valmistettu PP- ja PE-muovien monomateriaaleista tai paperista. Polyolefiinimateriaalit soveltuvat esimerkiksi kahville, välipaloille, kuivaruoille ja hygieniatuotteille sekä muille päivittäin käytettäville kuluttajatuotteille.

Tuotteisiin kuuluu myös paperipohjaisia ratkaisuja, joilla voidaan korvata muovipakkauksia.

”Olemme sitoutuneet tarjoamaan kierrätysvalmiita ratkaisuja kaikissa joustopakkauskategorioissamme”, sanoo Olli Koponen, Executive Vice President Huhtamäen Flexible Packaging -liiketoimintasegmentistä.

”Meillä on tällä hetkellä valmiita ratkaisuja jo useissa päätuoteryhmissä ja tulemme pian kertomaan myös kaikista vaativimmistakin rakenteista. Huhtamäki blueloop hyödyntää vahvaa globaalia osaamistamme ja kokemustamme joustopakkausten valmistamisessa. Tuomme ratkaisut markkinoille tiiviissä yhteistyössä raaka-ainetoimittajiemme ja asiakkaidemme kanssa”, Koponen jatkaa.

”Huhtamäelle blueloop on enemmän kuin tuoteperhe, se on oppimis- ja kehitysalusta”, kertoo Michael Hahl, Sustainability and Strategic Innovation Director Huhtamäen Flexible Packaging -segmentistä.

”Yhteistyö on avainasemassa. Työskentelemme yhdessä koko hankintaketjun kanssa raaka-ainetoimittajista asiakkaisiimme ja kierrätysyhtiöihin. Meidän keskeisin työmme on tuotesuunnittelussa ja valmistuksessa, mutta pakkausmateriaalien keräys, lajittelu ja uudelleenkäyttö ovat kaikki osa blueloop-kehitystyötä”, Hahl jatkaa.

Huhtamäki myös rohkaisee ruoan pakkaajia ja brändinomistajia tekemään kierrätys- ja materiaalimerkinnöistä nykyistä paljon näkyvämpiä. Se auttaa kuluttajia pakkauksen kierrättämisessä ja rakentaa samalla myös brändimielikuvaa ja erottuvuutta.

Uusimmat uutiset

Eurooppalaisen muovinkierrätyksen tila on kriittinen

Kun materiaalien ympäristövaikutuksista keskustellaan, muovin kierrätystä pidetään usein ratkaisuna. Voimme varmasti kaikki olla samaa mieltä siitä, että muovia kierrätetään liian vähän. Sen tehostamiseksi tarvitaan vahvoja toimia ja investointeja. Mutta kierrätys ei ole ainoa asia, joka ratkaisee tulevaisuuden. Nyt näyttää siltä, että kierrätyskapasiteetti vähenee Euroopassa. Yritykset kamppailevat lisätäkseen kierrätysmateriaalien kysyntää ja pitääkseen taloutensa kannattavana.
Atervinningx
Eurooppalaisen muovinkierrätyksen tila on kriittinen

Orapac kilpailee hiomakonepakkauksella Packnorth Award 2025 -palkinnosta

Suomalainen Oy Orapac Ab osallistui Packnorth Award -kilpailuun myös viime vuonna. Nyt yritys ottaa osaa teollisuuspakkaukset-kategoriaan.
orapac_slipmaskin
Orapac kilpailee hiomakonepakkauksella Packnorth Award 2025 -palkinnosta

EUROPEN julkaisi interaktiivisen PPWR-oppaan

Brysselissä toimiva EUROPEN-järjestö on tehnyt interaktiivisen oppaan, joka auttaa yrityksiä täyttämään PPWR:n (Pakkaus- ja pakkausjäteasetus) vaatimukset ja luomaan yleissilmäyksen sääntöviidakkoon. Millainen vaikutus sillä on pakkauksen arvoketjuun?
anne-nygard-KAx_Ok89I7Q-unsplashx
EUROPEN julkaisi interaktiivisen PPWR-oppaan

Autonhoitotarvikkeita täynnä oleva joulukalenteri kilpailee Packnorth Award 2025 -palkinnosta

Joulukalenterit voivat näyttää monenlaisilta. Packnorth Award -kilpailuun on saapunut useita erilaisia versioita, joista uusin on DS Smith Packaging Swedeniltä. Yritys on valmistanut kalenterin RW Trading AB:lle, joka toimialaa ovat autonhoitotuotteet.
ds-smith
Autonhoitotarvikkeita täynnä oleva joulukalenteri kilpailee Packnorth Award 2025 -palkinnosta

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus
Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service
Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Tampereella kehitetään biomateriaaleja

VTT, Tampereen ammattikorkeakoulu ja rakennus- sekä pakkausalaan liittyvät yritykset kehittävät kestävämpiä ja ympäristöystävällisempiä materiaaleja uusiin sovelluksiin. BeLight-hankkeen tavoitteena on myös verkostoituminen, kansainvälistyminen sekä muovin kiertotalouden mukaiset uudet liiketoimintamahdollisuudet.
belight-hanke-tampere-banneri
Tampereella kehitetään biomateriaaleja

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit
Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla