
Muovituotteiden ympäristövaikutusten vähentämistä koskevan EU-direktiivin mukaan korkit eivät enää jatkossa saa irrota juomapakkauksista. Vaatimus tulee voimaan heinäkuussa 2024, mutta Fazerilla muutos tulee näkymään kasvipohjaisten juomien ja ruuanlaittotuotteiden pakkauksissa jo vuoden 2023 alkupuolella.
Fazer päivittää kaikkiin muovikorkillisiin kartonkipakkauksiinsa uudet, direktiivin mukaiset korkit. Muutokset tullaan tekemään vuoden 2023 aikana liukuvasti lähes kaikkiin pakkauksiin.
Fazerin toteuttamassa kuluttajatutkimuksessa1) lähes 70 % vastaajista kertoi valitsevansa mieluummin korkillisen kuin korkittoman tuotepakkauksen. Korkillinen pakkaus myös vähentää kodeissa syntyvää ruokahävikkiä, sillä tiivis korkki ei päästä lävitseen hajuja eikä makuja. Yksi vaihtoehto vaatimusten täyttämiseen olisi poistaa korkit juomapakkauksista kokonaan, mutta kyseiseen ratkaisuun Fazerilla ei päädytty, koska yhtiössä kuunnellaan kuluttajaa herkällä korvalla.
Uudentyyppisiä korkkeja ei ole tarpeen irrottaa silloinkaan, kun pakkaukset lajitellaan kodeissa kierrätykseen. Kierrätyslaitos liottaa kartonkipakkaukset vedessä, minkä jälkeen kartonki-, muovi- ja alumiiniosat irtoavat toisistaan ja ne saadaan lajiteltua erilleen. Kierrätetystä kartongista tehdään uusia tuotteita, kuten paperihylsyjä ja aaltopahvia.
Fazerin tuotepakkaukset suunnitellaan kiertotalouden periaatteita noudattaen, ja esimerkiksi korkkiuudistus on vaatinut investointeja pakkauskoneisiin. Vastuullisen pakkaamisen visionsa mukaisesti Fazer edistää kierrätettävien, uudelleenkäytettävien ja uusiutuvien materiaalien käyttöä sekä kehittää uusia ympäristöystävällisiä pakkauksia. Tuotepakkauksen tärkein tehtävä on suojata elintarviketta ja pidentää sen säilyvyyttä. Oikeilla materiaaleilla vaikutetaan näin ollen myös ruokahävikin minimoimiseen.