Puupohjainen kahvipakkaus testissä

JULKAISTU: 1. joulukuun 2020
PÄIVITETTY: 18. tammikuun


Ilmastotavoitteidensa saavuttamiseksi Paulig tutkii erilaisia pakkausvaihtoehtoja. Yksi testattavista uusiutuvista raaka-aineista on mäntyöljy, jota saadaan metsäteollisuuden tähteenä. Ensimmäinen testierä Paulig Café New York -kahvia on nyt pakattu ja toimitettu myyntiin.

– Tavoitteenamme on tehdä laajempia testejä, ja jos ne osoittautuvat onnistuneiksi, päämääränämme on korvata kahvien tyhjiöpakkauksissa niin sanotut ensimmäisen sukupolven biopohjaiset materiaalit metsäteollisuuden tähteenä syntyvällä mäntyöljypohjaisella materiaalilla, kertoo Pauligin strategisen pakkauskehityksen vetäjä Kati Randell.

Paulig käyttää testattavassa laminaatissa UPM BioVerno -materiaalia, joka tehdään selluntuotannon tähteenä saatavasta mäntyöljystä, ja jolla pyritään korvaamaan fossiilisten raaka-aineiden käyttöä laminaatissa. Uudessa laminaatissa yli puolet käytettävästä materiaalista on mäntyöljypohjaista.

Käytön jälkeen kahvipakkaukset lajitellaan muovijätteeseen. Vuoteen 2030 mennessä Paulig siirtyy käyttämään ainoastaan kierrätettäviä pakkauksia, jotka valmistetaan uusiutuvista tai kierrätetyistä materiaaleista.

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko

Uusimmat uutiset

Pakkauksen nestemäärä selville ilman kontaktia

Toppan on kehittänyt NFC-tunnisteen, jonka avulla pakkauksen sisällä oleva nestemäärä voidaan tunnistaa ilman kontaktia.
Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta! (900 x 600 px) (21)

Kahvia juodaan entistä tarkemmalla mitalla

Sunnuntaina 1.10.2023 vietetään kansainvälistä kahvipäivää.
Fredman_suodatinpussi keittimessä_vaaka

Juhlavuoden jakkara uuteen laatikkoon

Alvar Aallon suunnittelema klassikko, kolmijalkainen Jakkara 60 juhlii tänä vuonna 90-vuotiasta taivaltaan. Juhlavuoden kunniaksi myös jakkaran pakkaus uudistettiin.
Artek_tuolipakkaus_sislt

Ei legoja PET-pulloista

LEGO on keskeyttänyt aikeensa valmistaa legopalikoita kierrätetyistä PET-pulloista.
Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta! (900 x 600 px) (18)