Nordic Label tehostaa digitaalista tuotantoaan

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-10-03
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Helsingissä toimiva Nordic Label on hankkinut nopeuspäivityksen Xeikon 3030Plus digipainokoneeseensa. Nopeutta tarvitaan lisää, sillä digitaalisesti painettujen töiden kysyntä on lisääntynyt merkittävästi.

Nordic Label on Suomen suurin etiketti- ja tarrapaino. Yritys painaa etikettejä flekso-, offset- sekä digipainomenetelmillä. Yrityksen käytössä oleva Xeikon 3030Plus -digipainokone on päivitetty syksyllä 50 % tuottavuuden lisäyksellä, koska digitaalisesti painettujen töiden kysyntä on merkittävästi lisääntynyt.

Koneen nopeus on nyt 20 m/min painettaessa viidellä värillä. Xeikonin painokoneessa käytettävät QA-ICE värit täyttävät korkeimmatkin vaatimukset mm. ruokaturvallisuuden ja kierrätettävyyden osalta vastaten näin Nordic Labelin asiakkailleen tarjoamiin arvoihin. Värien alhainen kiinnityslämpötila mahdollistaa mm. PP, PET sekä thermal -materiaalien käytön.

”Olemme olleet erittäin tyytyväisiä Xeikon painokoneeseemme ja nyt tehdyllä päivityksellä pystymme entisestään tehostamaan koneen käyttöä. Päivityksen myötä voimme tarjota asiakkaalle töitä, joissa toimitusaika on kriittinen, ja tuoda digitaalisen painon erityisedut kuten vaihtuvan sisällön tehokkaasti laajemmalle osalle asiakkaistamme”, summaa kokemuksia tuotantojohtaja Marko Rintanen Nordic Labelista.

Nordic Label Oy:n liikevaihto oli 19 Meur vuonna 2018 ja henkilökunnan määrä 106.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Uusimmat uutiset

Onko tämä Legon viherpesua?

Lego on parhaillaan korvaamassa pahvipakkaustensa sisällä olevat pienet palikoita sisältävät muovipussit paperisiin. Vaihto tehdään ympäristösyistä – mutta miten asia oikeastaan on? Hollannissa eräs ympäristöaktivisti testasi paperipusseja ja teki hämmästyttävän löydön.
Lego1x

Muoto-pakkauksien valmistajalle miljoona-avustus

Raumalle suunniteltu Muoto-tehdas sai 86,5 miljoonan rahoituksen, mutta Metsä Group ei vielä tiedä, toteutuuko hanke. Muoto on uusi kuitupohjainen pakkaussarja.  
Muoto

Kierrätettävä ja lämmöllä suljettava paperiuutuus Billerudilta

Billerud on kehittänyt kierrätettävän ja lämmöllä suljettavan paperin. Se on suunniteltu korvaamaan muovi pakkauksissa, joissa vaaditaan kierrätystä ja hyvää tiiviyttä.
Billerudx

Metsä Board sulkee Takon tehtaan Tampereella

Metsä Boardin kartonkitehtailta loppuu yli 200 työtehtävää. Takon tehtaan sulku päättää 160-vuotisen puunjalostuksen Tampereen keskustan tontilla.
Tako-mill