Multivac ja DS Smith ovat ovat yhdessä suunnitelleet innovatiivisen aaltopahviin pohjautuvan pakkauksen, jossa tuore ruoka suojataan suojakaasulla.
Uusi ECO Bowl on täysin kierrätettävä aaltopahvipakkaus, jossa on muovinen kalvo pohjalla ja päällä, ja sen käyttö vähentää 85 % muovin määrää verrattuna perinteiseen elintarviketeollisuuden käyttämään jäykkään muovirasiaan. Pakkauksessa käytettävä muovi voidaan irrottaa kierrätykseen samoin kuin pohjana oleva aaltopahvi. ECO Bowl toimii Multivacin rata- ja rasiapakkauskoneilla. Pakatatut tuoretuotteet säilyvät vastaavasti kuin perinteisiin suojakaasupakkauksiin pakatut tuotteetkin.
ECO Bowl on testattu yhdessä saksalaisen amidorin kanssa. Yritys on kasvipohjaisten lihan korvikkeiden valmistaja, joka otti ratkaisun käyttöönsä loppuvuodesta 2019.