Hybriditekniikalla joustavuutta etikettien tekoon

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-06-14
PÄIVITETTY: 2023-01-18


BOBST on kehittänyt uutta hybridiä fleksotekniikkaa, joka tarjoaa täydellisen joustavuuden korkeatasoisten etikettien teossa, erittäin lyhyet kuntoonlaittoajat ja nopean maksuajan investoinneille. Tekniikkaa esitellään ensi kertaa Labelexpo-messuilla syyskuussa Brysselissä.

BOBST esittelee laajasti uutta tekniikkaa messuilla yhdessä digitaalisen painamisen kehitysyksikkönsä Mouventin kanssa. Esillä on neljä täydellistä digitalisoitua tuotantoprosessia, joihin kuuluu digipainokone vesipohjaisilla väreillä, uusi hybridi UV/Flexo-painokone ja DigiFlexo-painokone.

”Olemme hiljattain julkistaneet useita todella käänteentekeviä innovaatioita, jotka asettavat uusia standardeja alan tuotannolle. Ne auttavat valmistajia sekä brändejä parantamaan toimitusaikoja sekä takaamaan värien yhtenäisyyden ja elintarvikepakkausten turvallisuuden”, sanoo Federico D’Annunzio, BOBST Program Manager Hybrid Printing.

Uusimpia innovaatioita ovat Ink-on-Demand (IoD), Highly Automated Liquid (HAL) and DigiColor. Ne tehostavat värien käyttöä ja mahdollistavat uudet hybridit painoratkaisut.

Messuilla on esillä laaja laitevalikoima ja ratkaisutarjonta Mouventin digitaalisesta LB702-WB etikettipainokoneesta M6 fleksopainokoneeseen asti.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Tampereella kehitetään biomateriaaleja

VTT, Tampereen ammattikorkeakoulu ja rakennus- sekä pakkausalaan liittyvät yritykset kehittävät kestävämpiä ja ympäristöystävällisempiä materiaaleja uusiin sovelluksiin. BeLight-hankkeen tavoitteena on myös verkostoituminen, kansainvälistyminen sekä muovin kiertotalouden mukaiset uudet liiketoimintamahdollisuudet.
belight-hanke-tampere-banneri

Uusimmat uutiset

Onko tämä Legon viherpesua?

Lego on parhaillaan korvaamassa pahvipakkaustensa sisällä olevat pienet palikoita sisältävät muovipussit paperisiin. Vaihto tehdään ympäristösyistä – mutta miten asia oikeastaan on? Hollannissa eräs ympäristöaktivisti testasi paperipusseja ja teki hämmästyttävän löydön.
Lego1x

Muoto-pakkauksien valmistajalle miljoona-avustus

Raumalle suunniteltu Muoto-tehdas sai 86,5 miljoonan rahoituksen, mutta Metsä Group ei vielä tiedä, toteutuuko hanke. Muoto on uusi kuitupohjainen pakkaussarja.  
Muoto

Kierrätettävä ja lämmöllä suljettava paperiuutuus Billerudilta

Billerud on kehittänyt kierrätettävän ja lämmöllä suljettavan paperin. Se on suunniteltu korvaamaan muovi pakkauksissa, joissa vaaditaan kierrätystä ja hyvää tiiviyttä.
Billerudx

Metsä Board sulkee Takon tehtaan Tampereella

Metsä Boardin kartonkitehtailta loppuu yli 200 työtehtävää. Takon tehtaan sulku päättää 160-vuotisen puunjalostuksen Tampereen keskustan tontilla.
Tako-mill