Hävikkileipäolut Alkon ja Herkun valikoimiin

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-06-10
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Suomen ensimmäinen hävikkileipäolut Wasted pääsee Alkon ja Food Market Herkun valikoimiin. Vaasan Ruispalojen hävikkipaloista valmistettu olut on ollut myynnissä vain valikoiduissa ravintoloissa ja tapahtumissa, mutta nyt se saadaan suuren yleisön ulottuville.

Vaasan ja From Waste to Taste ry loivat vuonna 2017 hävikkileipäolut Wastedin, joka valmistetaan Suomen suosituimman ruisleivän, Vaasan Ruispalojen ylijäämäpaloista. Valmistus aloitettiin pienellä laitteistolla, mutta onnistuneen joukkorahoituksen ansiosta Wastedia tehdään nyt laajassa mittakaavassa. Wastedia on nyt saatavilla Alkon Helsingin lippulaivamyymälässä sekä verkkokaupassa. S-ryhmä laittaa Wastedin myyntiin Food Market Herkkuun.

Wasted valmistetaan 8-bit brewing -panimossa Helsingin Konalassa. Se sisältää 2,5 prosenttia alkoholia.

Leipä on yksi yleisimpiä hävikkiin päätyviä ruokia, ja Wasted-olutprojektin avulla Vaasan haluaa kannustaa kauppoja, teollisuutta ja kuluttajia leivän hävikin minimointiin. From Waste to Taste -yhdistys pelastaa viikoittain tuhansia kiloja ruokaa, joka on vaarassa joutua hukkaan. Vuonna 2016 käynnistetty yhdistys pyörittää Suomen ensimmäistä hävikkiravintolaa Helsingin Lapinlahdessa ja kehittää tuotteita, joiden avulla ruokahävikkiä nostetaan ihmisten tietoisuuteen hauskalla tavalla. Wasted oli ensimmäinen suuri tuotemerkki.

”Ruokahävikin pienentäminen onnistuu vain, jos tietoisuus asiasta leviää tehokkaasti. Hävikkileipäolut on kiinnostava ja erottuva tapa muistuttaa hävikin torjunnan tärkeydestä. Tarvitaan monenlaisia avauksia alleviivaamaan, että hävikkiä vähentämällä säästyy ympäristön lisäksi kaikilta osapuolilta, eli teollisuudelta, kaupalta ja kuluttajilta myös selvää rahaa”, kertoo Vaasan Oy:n kaupallinen johtaja Minna Cousins.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Uusimmat uutiset

Ensimmäinen kierrätysmuovista valmistettu jogurttipurkki hyväksyttiin elintarvikekäyttöön

INEOS Styrolution lanseerasi uudet jogurttipurkit, jotka on valmistettu mekaanisesti kierrätetystä polystyreenistä. Ne syntyivät useiden kumppaneiden yhteistyönä, jotka jakoivat saman arvoketjun. Purkit ovat merkittävä virstanpylväs.
Yoghurt-cupsx

Kaksoisetiketit pelastavat oluen

Jos sinulle jäi yksi tai useampi pullo Eriksbergin jouluolutta pyhien jälkeen, voit muuttaa ne yksinkertaisella kädenliikkeellä pääsiäisoluiksi. Carlsberg ja Eriksberg ovat miettineet tämän asian tarkoin.
julpaskolen_pressbild-1x

Jaakko Nikkilä valittiin Billerud Europen toimitusjohtajaksi

Billerud on nimittänyt Jaakko Nikkilän Billerud Europen toimitusjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi.
Jakkox

Tässä on vuoden 2025 Pantone-väri

Pantone Color Instituutti valitsi Mocha Moussen vuoden 2025 Pantone-väriksi
PTN_COY_Hero_Primary_Cropping_1920x1080_2024-0911