Fazer harkitsee meijeriliiketoimintansa lakkauttamista Korian tehtaallaan

Teksti:Terhi Varonen
JULKAISTU: 2023-01-03
PÄIVITETTY: 2023-03-01


Fazer Lifestyle Foods suunnittelee muutoksia Korian tehtaansa valmistukseen. Suunnitelmien toteutuessa Korialla valmistettaisiin tulevaisuudessa vain kaurajuomia ja muita kaurapohjaisia tuotteita, minkä seurauksena meijeriliiketoiminta lakkaisi. Fazer käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 226 työntekijää. Yhtiön arvion mukaan vähennystarve koskisi enintään 95 vakituista työsuhdetta.

Suunnitellut muutokset ovat osa Fazer Lifestyle Foodsin strategiaa, joka tähtää yhtiön vahvan kauraosaamisen hyödyntämiseen ja kasvipohjaisten tuotteiden lisäämiseen valikoimassa. Keskittyminen kaurapohjaisten tuotteiden valmistukseen tulisi tarkoittamaan sitä, että yhtiön ydinliiketoimintoihin kuulumaton meijeriliiketoiminta lakkautettaisiin.

Fazer on Pohjoismaiden johtava kauratoimija, ja se on investoinut yli 300 miljoonaa euroa kauratuotteiden valmistukseen kotimarkkinoillaan viimeisten kolmen vuoden aikana. Esimerkiksi Korian tehtaan kaurajuomien valmistuskapasiteetti kaksinkertaistettiin viime kesänä.

Fazer on pieni toimija Suomen meijeriteollisuudessa ja valmistaa pääosin private label -tuotteita. Fazer käynnistää muutosneuvottelut tuotannollisiin ja taloudellisiin syihin sekä toiminnan uudelleenjärjestelyyn perustuen. Muutosneuvottelut koskevat 226 työntekijää, ja yhtiön arvion mukaan vähennystarve koskisi enintään 95 vakituista työpaikkaa. Meijeriliiketoiminnan mahdollinen lakkauttaminen ajoittuisi vuoden 2023 elokuuhun.

Uusimmat uutiset

Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Helmikuun aikana pakkausmateriaalien hinnoissa nähtiin vain pieniä muutoksia, mutta nyt etenkin muovin raaka-ainemarkkinat muuttuivat. Tämä johtuu Lähi-idän konfliktista. PackIndxin mukaan tilanne lisää painetta muoviteollisuudelle.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x
Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

MetsäBoard Pro FBB Go on suunniteltu etenkin vaativiin elintarvike‑ ja lääkepakkauksiin. Samalla yhtiö lanseerasi uuden arkitus- ja toimituspalvelun Euroopan markkinoille.
MetsäBoard Pro FBB Go 3D
Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Kuitupohjaisia pulloja on kehitetty Tanskassa vuodesta 2013 lähtien. Aluksi niitä suunnitteli ecoXpac, josta myöhemmin tuli Paboco (Paper Bottle Company). Useat globaalit brändit lähtivät hankkeeseen mukaan, ja viime vuonna markkinoille piti tulla kaksikymmentä miljoonaa pulloa. Mutta sitten tapahtui jotain yllättävää.
Flaskorx
Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

Vuonna 2023 Euroopassa kierrätettiin enemmän alumiinia kuin koskaan eli 76,3 prosenttia. Tämä jää edelleen jälkeen suomalaisista huippulukemista. Ala tavoittelee 100 prosentin kiertotaloutta vuoteen 2050 mennessä.
alburkarx
Alumiinisten juomatölkkien kierrätysennätys

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904
Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi
Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO
R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko
DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat