Epsonilta neljä uutta väritarratulostinta

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2019-10-01
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Epson julkisti Labelexpo-messuilla neljä uutta tarratulostinta, joilla voi valmistaa värietikettejä joustavasti tarpeen mukaan. Uudet ColorWorks-mallit on suunnattu pieniä ja keskisuuria eriä tulostaville asiakkaille monilla eri aloilla.

Mallistossa on automaattisen leikkurin sisältäviä malleja sekä malleja, joissa on aikaa säästävä automaattinen taustapaperin irrottaja. Toiminnon voi integroida saumattomasti jo käytössä oleviin tulosta ja kiinnitä -periaatteella toimiviin tuotantolinjajärjestelmiin. Kaikissa tuotteissa voi käyttää muodoltaan, materiaaliltaan ja kooltaan monenlaisia tarroja.

Malleissa CW-C6000Ae ja CW-C6000Pe tulostusmateriaalin leveys voi olla 25,4–112 mm ja malleissa CW-C6500Ae ja CW-C6500Pe 25,4–215,9 mm. Nämä ColorWorks-uutuudet pystyvät tulostamaan tarroja hyvin erilaisiin tarkoituksiin aina sähkösavukkeiden pikkuruisten nestesäiliöiden etiketeistä suuriin ja kestäviin etiketteihin, joita käytetään kemikaalitynnyreissä. Joustavuus tulostusmateriaaleissa sekä tarpeen mukaan käytettävissä oleva digitaalinen neliväritulostus (myös pieniin tarrakokoihin) helpottavat elämää yrityksissä, joilla on paljon varastonimikkeitä.

”Tämän ColorWorks-malliston kehitystyössä on painotettu mahdollisimman laaja-alaista käytettävyyttä”, kertoo Epson Europen tuotehallinnasta vastaava Jacob Kallergis.

”Uskomme käyttäjien hyötyvän suuresti laitteiden nopeudesta, tehokkuudesta ja joustavuudesta sekä niiden monista uusista lisäominaisuuksista. Erityisen hyvillämme olemme siitä, että taustapaperin irrottajan sisältävät mallit CW-C6000Pe ja CW-C6500Pe voi yhdistää tuotantolinjajärjestelmiin niin, että monenlaisia tietoja sisältävät etiketit pystytään tulostamaan ja kiinnittämään yksitellen.”

Klinger Finland Oy vastaan Epson tarratulostimien myynnistä ja jakelusta Suomessa. Tulostimet ovat esillä Empack-messuilla marraskuussa.

Jatka lukemista

Dayton osti Thomekon elintarviketoiminnot

Päivittäistavara-, horeca- ja elintarvikealan laitteita ja huoltopalveluita toimittava Dayton Oy on ostanut Thomekon elintarviketeollisuuskone- ja -laitetoiminnot Suomessa. Dayton nousee kaupalla elintarviketeollisuuden kokonaisratkaisujen johtavaksi tarjoajaksi toimitusjohtaja Pekka Tiaisen mukaan.
dayton-tiainen-elintarviketeollisuus

Huhtamäki lahjoittaa kerta-astioita kriisiavuksi

Huhtamäki lahjoittaa tuotteittaan terveydenhuollon toimijoille, esimerkiksi yli kuusi miljoonaa kerta-astiaa sairaaloille ja hoitokodeille ympäri Eurooppaa ruokahygienian ja -turvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Yhtiö tuottaa myös visiirejä ja avustaa Punaista Ristiä.
huhtamäki-ruokapakkaukset-food-service

Muovikasseja korvataan muilla materiaaleilla

Yhä useampi suomalainen pakkaa ruokaostoksensa muuhun kuin muovikassiin. S-ryhmän ruokakaupoissa muovikassien myynti laski neljä prosenttia vuodesta 2018 vuoteen 2019. Vain joka neljäs asiakas ostaa muovikassin kauppakäynnillään. Yhä useampi asiakas käyttää biohajoavaa kassia, paperikassia tai kestokassia.
s-ryhmä-muovikassit-kangaskassit

Raflatacilta PP-etikettikalvoa kierrätysmuovista

UPM Raflatac tuo markkinoille ensimmäisenä PP-etikettimateriaalin, joka on tehty kierrätysmuovista. Materiaalissa käytetään kemian teollisuuden SABIC-yrityksen kierrätysratkaisua PP-tuotteille.
Jar of peanut butter and peanuts

Uusimmat uutiset

Kierrätettävä ja lämmöllä suljettava paperiuutuus Billerudilta

Billerud on kehittänyt kierrätettävän ja lämmöllä suljettavan paperin. Se on suunniteltu korvaamaan muovi pakkauksissa, joissa vaaditaan kierrätystä ja hyvää tiiviyttä.
Billerudx

Metsä Board sulkee Takon tehtaan Tampereella

Metsä Boardin kartonkitehtailta loppuu yli 200 työtehtävää. Takon tehtaan sulku päättää 160-vuotisen puunjalostuksen Tampereen keskustan tontilla.
Tako-mill

Trumpin tullit haittaavat pakkausteollisuuden toimintaa

Presidentti Donald Trumpin uudet tullit Kanadasta, Meksikosta ja Kiinasta tuotaville tuotteille voivat vaikuttaa merkittävästi pakkausteollisuuteen, kirjoittaa GlobalData.
trumpx

UPM ja Orkla Suomi piloitoivat paperisen suklaakääreen

UPM Specialty Papers ja Orkla Suomi pilotoivat uutta paperikäärettä Panda Maitosuklaalevyn ympärille. Kuuden kuukauden pilottijakson aikana se korvaa PP-muovikääreet. Uudistetuissa pakkauksissa olevia maitosuklaalevyjä on nyt saatavilla kaupoissa eri puolilla Suomea.
PANDA_Maitosuklaa_145g_UUSI