Ammattiliitto uhkaa lakolla Ink N Artia Ruotsissa

Teksti:Sari Jarvinen
JULKAISTU: 2026-11-02
PÄIVITETTY: 2026-11-02

Ruotsin GS-liitto eli metsä-, puu- ja graafisten alojen ammattiliitto saattaa mennä lakkoon ensimmäistä kertaa historiassaan. Jos painotalo Ink N Art kieltäytyy solmimasta työehtosopimusta, seurauksena on täydellinen työnseisaus.

GS-liitto (Facket för skogs-, trä- och grafisk bransch) on yrittänyt solmia työehtosopimusta Göteborgissa sijaitsevan Ink N Artin kanssa vuodesta 2025 lähtien, mutta tuloksetta. GS-liiton sopimussihteerin Magnus Lindbergin mukaan työnantaja ei ole kuitenkaan täysin torjunut ajatusta työehtosopimuksesta.

GS-liitto katsoo käyttäneensä kaikki mahdolliset keinot yrityksen saamiseksi solmimaan työehtosopimus vuoropuhelun ja neuvottelujen kautta. Työtaistelutoimet alkavat maanantaina 9. marraskuuta kello 6.

Ammattiliitto muistuttaa tiedotteessaan, että Ruotsin työmarkkinamalli perustuu siihen, että kaikki saman alan yritykset kilpailevat yhtäläisin ehdoin. Ruotsissa työehtosopimukset määrittelevät työn kustannukset. Työnantajan, jolla ei ole työehtosopimusta, ei tarvitse noudattaa sopimusten ehtoja, mikä mahdollistaa kilpailun halvemmalla työvoimalla.

– Jos ammattiliittona sallisimme yritysten toimia ilman työehtosopimusta, se painaisi palkkoja alaspäin koko toimialalla. Emme yksinkertaisesti voi hyväksyä sitä, sanoo GS-liiton sopimussihteeri Magnus Lindberg tiedotteessa.

Mahdollisia tukitoimia

GS-liiton ilmoittamat työtaistelutoimet tarkoittavat, että kaikkea GS-liiton jäsenten tekemää työtä ei saa teettää myöskään millään muulla yrityksellä. GS-liitto selvittää lisäksi mahdollisia tukitoimia, joihin se voisi ryhtyä, jos työnantaja jatkaa työehtosopimuksen torjumista.

– Tämä on konflikti, johon GS-liitto ryhtyy Ink N Artin työntekijöiden, muiden painotalojen työntekijöiden ja oikeastaan myös kaikkien niiden työnantajien puolesta, jotka ovat solmineet työehtosopimuksen, Magnus Lindberg sanoo.

Lakon uhka

Lakko koskee seitsemää tuotannon työntekijää. Lakkovaroitus astuu voimaan aamulla 9. marraskuuta. Ellei osapuolten välillä päästä sopimukseen ennen sitä, seurauksena on täydellinen työnseisaus.

Packnews on ottanut yhteyttä Ink N Artiin. Juttua päivitetään…

Uusimmat uutiset

Jatka lukemista