Yksi Eurooppa - samat markkinat, yhtenäiset säännöt

JULKAISTU: 4. elokuun 2022
PÄIVITETTY: 18. tammikuun


Eurooppalainen pakkausala vaatii tieteeseen, ei tunteisiin perustuvaa päätöksentekoa EU:lta. Myös yhdenmukaisuus Euroopassa on tärkeä säilyttää.

– Sisämarkkinoiden pirstaloituminen heikentää EU:n Green Dealin tavoitteita ja vaikeuttaa pakkausalan siirtymistä kohti kestävämpää kehitystä. Koska Euroopan komissio jättää kunkin jäsenvaltion tulkinnan varaan monia kohtia SUP-direktiivistä, EU:n sisämarkkinat vaarantuvat. Kun eri EU-maiden lait eroavat toisistaan, haittaa se tavaroiden vapaata liikkumista EU:ssa, sanoo EUROPENin eli the European Organization for Packaging and the Environmentin toimitusjohtaja Francesca Stevens.

Sisämarkkinoiden yhtenäisyyden säilyttäminen on avainasemassa varmistamassa pakkausmateriaalien ja pakattujen hyödykkeiden vapaata liikkumista EU:n sisällä. Tähän asti voimassa olleet säännökset ovat taanneet hyödykkeiden vapaan liikkumisen.
– Jos jokin tuote on hyväksytty yhdessä EU-maassa, on sen vapaasti voinut viedä myös muihin EU-maihin. Jos tämä ei enää ole mahdollista uusien, pakkauksia koskevien direktiivien kansallisen soveltamisen takia, esimerkiksi elintarvike- ja lääkealan kestävä kehitys vaarantuu, jatkaa Stevens.

Lue koko Pakkaus-lehden numerossa 4/2022 ilmestynyt haastattelu

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko

Uusimmat uutiset

Vaahtoautot uuteen pussiin

Ahlgrens bilar -vaahtokarkit täyttävät 70 vuotta ja saavat syntymäpäivän kunniaksi uuden pakkauksen ensimmäistä kertaa 15 vuoteen.  
Bilar

Uusia työkaluja pakkausten ympäristövaikutusten luokitteluun

Antalis on kehittänyt Green Card ja Green Star SystemTM -työkalut, joiden tarkoitus on helpottaa asiakasta pakkausten ympäristövaikutusten vertailussa.
GREEN STAR SYSTEM_rgb_3

PackSummit Tampereella marraskuussa

PackSummit kerää pakkausalan toimijat saman katon alle 14.11.2023 Tampere-talossa. Tänä vuonna kokoonnutaan teemalla "Onko pakkauksesi vastuullinen vai viherpesty?"
PackSummit verkkosivujen materiaali

Metsä Groupin Kemin kartonki- ja biotuotetehtaat käyntiin

Suomen metsäteollisuushistorian suurin investointi – Kemin uusi biotuotetehdas ja kartonkitehtaan laajennus – on otettu käyttöön osastoittain suunnitelman mukaisesti keskiviikkona 20.9. Uuden biotuotetehtaan sellutoimitukset asiakkaille alkavat vuoden 2023 lokakuun aikana.
metsä_kemi