Uusi puu 2023 -kilpailun ilmoittautuminen on auki 15.1.2023 asti

Teksti:Terhi Varonen
JULKAISTU: 2023-01-04
PÄIVITETTY: 2023-03-01


Uusi puu 2023 -kilpailu tuo puupohjaisen biotalouden uudet innovaatiot tutuiksi ja etsii uusia ratkaisuja globaaleihin haasteisiin. Kilpailussa painotetaan puun innovatiivista käyttöä ja siihen voi ilmoittautua 15.1.2023 asti.

Kilpailu avattiin 26.10.2022 eduskunnassa järjestetyn Uusi puu -näyttelyn yhteydessä, jossa vieraili päivän aikana lähes 150 kansanedustajaa ja avustajaa. Vuoden 2023 Uusi puu -kilpailun avasi maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen.

Viidettä kertaa järjestettävässä Uusi puu -kilpailussa etsitään innovatiivisia puupohjaisia ratkaisuja tiedostavan kuluttamisen, resurssiniukkuuden, kaupungistumisen, väestörakenteen muutosten ja digitalisoitumisen haasteisiin. Kilpailussa kilpailevat konkreettiset puupohjaiset tuotteet ja ratkaisut, eivät ihmiset tai yritykset. Kilpailuun voivat ilmoittaa ratkaisun esimerkiksi henkilö, yritys tai henkilöistä tai yrityksistä koostuva tiimi.

– Ratkaisut voivat olla olemassa olevia tuotteita, menetelmiä tai prosesseja, jotka ovat joko markkinoilla tai kaupallisesti toteutettavissa, kertoo Uusi puu -hankkeen projektipäällikkö Virpi Korhonen.

Vuonna 2021 kilpailun voitti UPM Biomedicalsin nanoselluloosasta valmistettu FibDex-haavasidos, joka nopeuttaa haavan paranemista ja vähentää potilaan kokemaa kipua. Vuoden 2018 kilpailussa kärkisijan saavutti puupohjainen Woodly-muovi.

Uusi puu -kilpailun kymmenhenkinen tuomaristo koostuu kansanedustajista sekä metsäbiotalouden vaikuttajista ja asiantuntijoista Aalto-yliopistosta, LUT-yliopistosta, Metsäteollisuus ry:stä, Suomen Metsäsäätiöstä ja VTT:ltä. Tuomaristo arvioi ratkaisujen yhteiskunnallista merkitystä sekä kykyä vastata globaaleihin haasteisiin ja edistää kestävän kehityksen tavoitteita.

Kilpailun säännöt ja ilmoittautumislomake on julkaistu osoitteessa www.uusipuu.fi/kilpailu. Kilpailuehdotusten jättöaika on 26.10.2022–15.1.2023. Tuomaristo valitsee kaksivaiheisen kilpailun finalistit helmikuussa. Kaikki kilpailuehdokkaat esitellään maaliskuun aikana Uusi puun somekanavissa ja yleisö voi äänestää omaa suosikkiaan. Tuomariston ja yleisön valitsemat voittajat julkistetaan 20.4.2023 järjestettävässä Puujalostusinsinöörit ry:n kevätseminaarissa Kalastajatorpalla.

Uusimmat uutiset

Durst ottaa seuraavan askeleen tekoälypohjaisella alustalla

Durst Group lanseeraa Kyveris-alustan, joka hyödyntää tekoälyä digitaalisessa tuotannossa. Yhtiö kuvaa sitä evoluutionsa seuraavaksi vaiheeksi 90-vuotisen historiansa aikana.
Durst-vd-1536x1024x
Durst ottaa seuraavan askeleen tekoälypohjaisella alustalla

Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Helmikuun aikana pakkausmateriaalien hinnoissa nähtiin vain pieniä muutoksia, mutta nyt etenkin muovin raaka-ainemarkkinat muuttuivat. Tämä johtuu Lähi-idän konfliktista. PackIndxin mukaan tilanne lisää painetta muoviteollisuudelle.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x
Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

MetsäBoard Pro FBB Go on suunniteltu etenkin vaativiin elintarvike‑ ja lääkepakkauksiin. Samalla yhtiö lanseerasi uuden arkitus- ja toimituspalvelun Euroopan markkinoille.
MetsäBoard Pro FBB Go 3D
Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Kuitupohjaisia pulloja on kehitetty Tanskassa vuodesta 2013 lähtien. Aluksi niitä suunnitteli ecoXpac, josta myöhemmin tuli Paboco (Paper Bottle Company). Useat globaalit brändit lähtivät hankkeeseen mukaan, ja viime vuonna markkinoille piti tulla kaksikymmentä miljoonaa pulloa. Mutta sitten tapahtui jotain yllättävää.
Flaskorx
Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904
Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi
Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO
R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko
DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat