Uusi eläinten hyvinvointimerkki ELVI elintarvikepakkauksiin

Teksti:Terhi Varonen
JULKAISTU: 2023-03-15
PÄIVITETTY: 2023-04-05

Suomeen on tullut uusi kansallinen elintarvikepakkauksiin tarkoitettu eläinten hyvinvointimerkki ELVI.

Ensimmäisinä Suomessa ELVI-merkin  tuotteissaan ottavat käyttöönsä Lidl ja Arla.

ELVI-merkin voi saada tuote, jonka tuotannossa eläinten hyvinvointiin on kiinnitetty erityistä huomiota ja eläinten kokonaisvaltainen hyvinvointi on todennettu riippumattomilla auditoinneilla. Lidlissä ELVI-merkki tulee ensimmäiseksi hyvinvoivan lehmän Ilona-maidon ja Ilona-jogurtin tölkkeihin. Arla ottaa merkin käyttöönsä kesällä maidoissaan, joissa on Arlan Vapaat ja laiduntavat lehmät-merkki.

ELVI-merkin saadakseen valmistajan tulee panostaa esimerkiksi maidontuotannossa nautojen hyvinvointiin  lainsäädännön vaatimuksia enemmän. ELVI-tiloilla eläimet liikkuvat vapaasti eikä niitä kytketä kiinni. Eläimet ulkoilevat ja niiden makuumukavuuteen on kiinnitetty erityistä huomiota.

ELVI-tilojen eläinten kokonaisvaltainen hyvinvointi todennetaan säännöllisesti auditoinnilla käyttäen kansainvälistä, tieteelliseen tutkimukseen ja näyttöön perustuvaa WelfareQuality (WQ) -menetelmää. ELVI-tilan tulee saavuttaa auditoinnissa edistynyt tai erinomainen taso, jotka ovat kaksi ylintä tasoa neliportaisessa järjestelmässä. ELVI-tilat ovat sitoutuneet myös eläinlääkärin vuosittain tekemiin nautojen ennaltaehkäisevän terveydenhuollon käynteihin (Naseva).

ELVI-merkkiä hallinnoi FinWelfare Oy, jonka hallitus koostuu eläinten hyvinvoinnin asiantuntijoista ja tutkijoista.

Uusimmat uutiset

Jatka lukemista