Puupohjaiset tuotteet kisaavat Uusi puu 2023 -kilpailussa

Teksti:Terhi Varonen
JULKAISTU: 2022-10-28
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Uusi puu 2023 -kilpailu tuo puupohjaisen biotalouden uudet innovaatiot tutuiksi ja etsii uusia ratkaisuja globaaleihin haasteisiin. Kilpailussa painotetaan puun innovatiivista käyttöä ja siihen voi ilmoittautua 15.1.2023 asti. Kilpailu avattiin 26.10.2022 eduskunnassa järjestetyn Uusi puu -näyttelyn yhteydessä. Kilpailun avasi maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen.

Uusi puu -kilpailussa etsitään innovatiivisia puupohjaisia ratkaisuja tiedostavan kuluttamisen, resurssiniukkuuden, kaupungistumisen, väestörakenteen muutosten ja digitalisoitumisen haasteisiin. Kilpailussa kilpailevat konkreettiset puupohjaiset tuotteet ja ratkaisut, eivät ihmiset tai yritykset. Kilpailuun voivat ilmoittaa ratkaisun esimerkiksi henkilö, yritys tai henkilöistä tai yrityksistä koostuva tiimi.

– Ratkaisut voivat olla olemassa olevia tuotteita, menetelmiä tai prosesseja, jotka ovat joko markkinoilla tai kaupallisesti toteutettavissa, kertoo Uusi puu -hankkeen projektipäällikkö Virpi Korhonen.

Kilpailun säännöt ja ilmoittautumislomake on julkaistu osoitteessa www.uusipuu.fi/kilpailu. Kilpailuehdotusten jättöaika on 26.10.2022–15.1.2023. Tuomaristo valitsee kaksivaiheisen kilpailun finalistit helmikuussa. Kaikki kilpailuehdokkaat esitellään maaliskuun aikana Uusi puun somekanavissa ja yleisö voi äänestää omaa suosikkiaan. Tuomariston ja yleisön valitsemat voittajat julkistetaan 20.4.2023 järjestettävässä Puujalostusinsinöörit ry:n kevätseminaarissa Kalastajatorpalla

Uusimmat uutiset

Sekundääripakkausten maailmanmarkkinat kasvavat voimakkaasti

Sekundääri- ja suojapakkausten maailmanlaajuisen markkinan arvioidaan kasvavan 300,7 miljardiin Yhdysvaltain dollariin vuoteen 2030 mennessä. Kasvua vauhdittavat verkkokaupan kiihtyvä lisääntyminen ja yhä vahvempi keskittyminen kestävyyteen. Nämä käyvät ilmi tuoreesta Smithersin raportista, joka on laadittu yhteistyössä Packaging Innovations & Empack 2026 -tapahtuman kanssa Isossa-Britanniassa.
helen-shi-olOpCuDgWm0-unsplashx
Sekundääripakkausten maailmanmarkkinat kasvavat voimakkaasti

Tekoäly voi korvata viivakoodit

Tohtorikoulutettava Tobias Pettersson on kehittänyt teknologian, jonka avulla pakkausten viivakoodeista voidaan luopua. Luonnollisesti tekoäly on keskeisessä roolissa.
Tobias-Pettersson-scanningkassa-2-b-x
Tekoäly voi korvata viivakoodit

Patentti: Uudistettu harjakattoinen pakkaus

Packnews tekee tiivistä yhteistyötä brittiläisen The PackHubin kanssa, joka on pakkausinnovaatioiden ja patenttien keskus. Julkaisemme säännöllisesti patenttiuutuuksia eri puolilta maailmaa. Tässä on yksi esimerkki.
Takas
Patentti: Uudistettu harjakattoinen pakkaus

Jarkko Tuomisen työpaikanvaihto oli yksi uran vaikeimmista päätöksistä

Jarkko Tuominen aloitti vuoden 2026 alussa uudessa työssään Paptic Oy:n toimitusjohtajana. Se tarkoitti lähtöä Metsä Groupilta, mitä Tuominen kuvailee yhdeksi uransa vaikeimmista päätöksistä.
Jarkko Tuominen Paptic CEO
Jarkko Tuomisen työpaikanvaihto oli yksi uran vaikeimmista päätöksistä

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904
Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi
Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO
R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko
DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat