Simulointialusta nopeuttaa pakkauskehitystä

Teksti:Johanna Nikunen
JULKAISTU: 2021-11-24
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Metsä Board on ottanut käyttöön Dassault Systèmesin 3DEXPERIENCE -simulointialustan pakkausratkaisujen kehittämisessä ja testaamisessa Äänekosken osaamiskeskuksessaan. Simulointi nopeuttaa merkittävästi pakkauskehitystä ja pienentää pakkausten hiilijalanjälkeä.

Simulointi mahdollistaa jopa 85 prosenttia nopeamman pakkauskehityksen verrattuna perinteiseen tapaan, jossa tehdään useita testejä pakkausten fyysisillä prototyypeillä. Lisäksi simulointiteknologia auttaa hallitsemaan koko tuotteen elinkaaren kehitystä materiaalivalinnoista kuljetukseen. Uuden teknologian avulla asiakkaille voidaan suositella optimaalisia pakkausmateriaaleja ja -rakenteita.

– Halusimme nopeuttaa innovaatiovauhtiamme auttaaksemme asiakkaitamme – niin pakkausten valmistajia kuin brändinomistajia – optimaalisilla pakkausratkaisuilla ja pienentämään heidän hiilijalanjälkeään. Esimerkiksi pakkauksen puristuslujuus- ja pudotustestit voidaan nyt tehdä muutamassa tunnissa verrattuna useisiin päiviin tai jopa viikkoihin perinteisillä fyysisillä testausmenetelmillä, sanoo Metsä Boardin kehitysjohtaja Markku Leskelä.

Dassault Systèmesin huipputekninen ratkaisu sekä ilmailu- ja autoteollisuuden asiantuntemus ovat mahdollistaneet uuden teknologian käyttöönoton kuitupohjaisten pakkausten valmistuksessa.

 

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko

Uusimmat uutiset

Suomen McDonald's käyttää kotimaisia kuitukansia

McDonald'sin juomien muovikannet ovat historiaa, sillä ne on nyt korvattu kotimaisilla kuidusta valmistetuilla kansilla. Ravintolaketju jatkaa muovin vähentämistä asteittain.
McD_Kuitukannet_Kuvaoikeudet_Huhtamaki_hero-desktop

Vaihtaako Metsä valkean kraftlinerin valmistuksen ruokapakkauspapereiksi Husumissa?

Metsä Tissue ja Metsä Board suunnittelevat Husumin tehtailla BM2:n tuotannon muuttamista. Jos investointi toteutuu, tehtailla voitaisiin valmistaa vuodessa noin 80 000 tonnia ruokapakkauspaperia sekä tiivispapereita.
Metsa-husumx

Packnorth Award 2025 tuo useita jännittäviä uutuuksia

Packnorth Award 2025 -kilpailu on nyt avattu. Helmikuun ensimmäisestä päivästä lähtien on voinut lähettää ehdotuksia Pohjoismaiden suurimpaan pakkausalan kilpailuun. Tänä vuonna kilpailussa on useita uutuuksia uusissa sarjoissa sekä kansainvälistä väriä tuomaristossa.
PA-1

Jäätelö valittiin Vuoden 2024 ruokahuijaukseksi

Valmistus siirrettiin ulkomaille – salaa. Ruotsalaiset äänestivät Alvestaglassin ja Järnaglassin ”voittajiksi” Vuoden ruokahuijauskilpailussa, joka järjestettiin kymmenennen kerran. Nämä saman yrityksen valmistamat jäätelöt saivat yhteensä 7 793 ääntä, joka on lähes kolmasosa kaikista 24 352 annetusta äänestä.
glass