Polystyreeni kiertoon ja takaisin raaka-aineeksi

Teksti:Aino Laine
JULKAISTU: 2021-05-19
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Valtaosa kerätystä styroksista ja muusta polystyreenijätteestä päätyy yhä poltettavaksi. VTT kumppaneineen selvittää kaksivuotisessa MoPo-projektissa, miten polystyreenimuovin kierrätystä voitaisiin lisätä merkittävästi uudistamalla sen keräystä ja käsittelyä. Tavoitteena on palauttaa jäte puhtaaksi polystyreeniksi tai styreenimonomeereiksi eli muiden muovien ja kemikaalien raaka-aineeksi.

Polystyreeniä käytetään tavallisesti kovassa muodossaan pakkauksissa, kuten jogurttipurkeissa, ja paisutettuna EPS-muovina eli styroksina, kun tarvitaan eristystä tai iskujen vaimentamista. Molempia lajeja voidaan kierrättää mekaanisesti eli muotoilla uusiksi polystyreenituotteiksi sulattamalla. Kerätyn polystyreenijätteen määrä on kuitenkin Suomessa vähäinen, joten se päätyy tavallisesti poltettavaksi. EPS-muovin keräys on osoittautunut erityisen haastavaksi, koska EPS vie painoonsa nähden paljon tilaa sekä murenee ja likaantuu helposti.

Koska kaikki polystyreenijäte ei sovellu mekaaniseen kierrätykseen, MoPo-projektissa kehitetään myös termokemiallisia kierrätysmenetelmiä. Termokemiallisesti kierrätettäessä polystyreeni pilkotaan pyrolyysillä, siis hapettomissa oloissa kuumentamalla, lyhyemmiksi polymeeriketjuiksi ja styreenimonomeereiksi. Näin syntynyt pyrolyysiöljy voi puhdistettuna korvata öljyjakeita, kun valmistetaan esimerkiksi aromaatteja, latekseja, polystyreeniä sekä hiilimustaa. Projektissa kehitetään myös menetelmä, jolla palonestoaineita ja muita haitallisia kemikaaleja sisältävä polystyreenijäte voidaan hyödyntää turvallisesti.

VTT:n johtamassa projektissa ovat mukana Aalto-yliopisto, L&T, HSY, Finnfoam, PS Processing, CH-Polymers, Pohjanmaan Hyötyjätekuljetus ja Suomen Uusiomuovi. Yhteistyökumppanit kokeilevat projektin aikana muun muassa polystyreenijätteen erilliskeräystä, jätemateriaalien käsittelyä VTT:n kehittämällä ekstruuderilla sekä mekaanista ja kemiallista kierrätystä.

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko

Uusimmat uutiset

Suomen McDonald's käyttää kotimaisia kuitukansia

McDonald'sin juomien muovikannet ovat historiaa, sillä ne on nyt korvattu kotimaisilla kuidusta valmistetuilla kansilla. Ravintolaketju jatkaa muovin vähentämistä asteittain.
McD_Kuitukannet_Kuvaoikeudet_Huhtamaki_hero-desktop

Vaihtaako Metsä valkean kraftlinerin valmistuksen ruokapakkauspapereiksi Husumissa?

Metsä Tissue ja Metsä Board suunnittelevat Husumin tehtailla BM2:n tuotannon muuttamista. Jos investointi toteutuu, tehtailla voitaisiin valmistaa vuodessa noin 80 000 tonnia ruokapakkauspaperia sekä tiivispapereita.
Metsa-husumx

Packnorth Award 2025 tuo useita jännittäviä uutuuksia

Packnorth Award 2025 -kilpailu on nyt avattu. Helmikuun ensimmäisestä päivästä lähtien on voinut lähettää ehdotuksia Pohjoismaiden suurimpaan pakkausalan kilpailuun. Tänä vuonna kilpailussa on useita uutuuksia uusissa sarjoissa sekä kansainvälistä väriä tuomaristossa.
PA-1

Jäätelö valittiin Vuoden 2024 ruokahuijaukseksi

Valmistus siirrettiin ulkomaille – salaa. Ruotsalaiset äänestivät Alvestaglassin ja Järnaglassin ”voittajiksi” Vuoden ruokahuijauskilpailussa, joka järjestettiin kymmenennen kerran. Nämä saman yrityksen valmistamat jäätelöt saivat yhteensä 7 793 ääntä, joka on lähes kolmasosa kaikista 24 352 annetusta äänestä.
glass