Perjantaina vietetään paperikassipäivää

Teksti:Sari Jarvinen
JULKAISTU: 2024-10-18
PÄIVITETTY: 2024-10-23

Lokakuun 18. päivänä juhlistetaan seitsemättä kertaa Euroopan paperikassipäivää niin sanotun Paper Bag -aloitteen mukaisesti. Kaikkia kannustetaan osallistumaan positiiviseen muutokseen käyttämällä, uudelleenkäyttämällä ja kierrättämällä paperikasseja ja rohkaisemaan muitakin tekemään niin. ”Tulevaisuus on omissa käsissäsi” on tämän vuoden teemana. Päivää vietetään erilaisilla tapahtumilla ympäri Eurooppaa – tosin yksikään niistä ei näytä sijaitsevan Suomessa.

– Paperikassit ovat täydellinen vaihtoehto, jos olet unohtanut ottaa laukun mukaasi. Ne valmistetaan uusiutuvasta, biopohjaisesta raaka-aineesta, mikä tarkoittaa, että raaka-ainetta riittää loputtomasti. Paperikassit ovat vahvoja ja niillä voi kantaa paljon erilaisia tuotteita. Niitä voidaan käyttää uudelleen useita kertoja. Viimeisen käyttökerran jälkeen ne on helppo kierrättää, sanoo Elin Gordon, CEPI Eurokraftin pääsihteeri.

– Paperikassien käyttäminen edustaa vastuullista elämäntapaa – se auttaa vähentämään fossiilisten raaka-aineiden käyttöä ja muovijätettä ympäristössä. Ympäristövastuun ottaminen voi olla näin yksinkertaista – ja samalla se auttaa säilyttämään planeettaamme tuleville sukupolville.

Vuonna 2021 Euroopassa paperi- ja kartonkipakkausten kierrätysaste oli korkea, 82,5 prosenttia. Kuluttajat, jotka kierrättävät paperikassinsa, auttavat kierrättämään 1,8 tonnia paperia joka sekunti Euroopassa.

7. Euroopan paperikassipäivä

”Tulevaisuus omissa käsissäsi” on tämän vuoden toimintapäivän teema. Useita tapahtumia järjestetään ympäri Eurooppaa lokakuun 18. päivän tienoilla. Niiden avulla Paper Bag -aloitteen toimijat haluavat tiedottaa jälleenmyyjille, brändinomistajille ja kuluttajille paperikassien olevan kestäviä ja tehokkaita pakkauksia, jotka auttavat torjumaan ilmastonmuutosta. Kaikki ovat tervetulleita osallistumaan juhlaan ja jakamaan omat aktiviteettinsa Facebookissa, Instagramissa ja LinkedInissä hashtagilla #EuropeanPaperBagDay.

Toimintapäivä näkyy sosiaalisen median kanavilla ”The Paper Bag” -tilillä #EuropeanPaperBagDay: Facebook-fanisivulla ”Performance powered by nature” sekä EUROSAC- ja CEPI Eurokraft -LinkedIn -profiileissa. Kuluttajia kutsutaan osallistumaan keskusteluihin käyttämällä hashtagia.

Jos haluat tietää, missä tapahtuu jotain perjantaina, klikkaa alla olevaa linkkiä. Tosin Pohjoismaissa ei näytä olevan yhtään varsinaista tapahtmaa.

https://www.thepaperbag.org/european-paper-bag-day/events

Uusimmat uutiset

Kohta on jälleen interpackin vuoro

Interpack-messut lähestyvät vauhdilla. Toukokuun 7.–13. päivänä Messe Düsseldorfin hallit täyttyvät ihmisistä, ja ovensa avaa tavalliseen tapaan loppuunmyyty messutapahtuma. Interpackin toimitusjohtaja Thomas Dohse kutsui hiljattain lehdistötilaisuuteen Kööpenhaminan ulkopuolelle esitelläkseen messujen faktoja. Tekoäly, innovatiiviset materiaalit, uudet toiminnot ja tulevaisuuden osaaminen ovat vain murto-osa siitä, mitä messuilla nähdään ja mistä siellä keskustellaan.
magnet
Kohta on jälleen interpackin vuoro

Absolut Tabascon pullo perustuu optiseen harhaan

Uuden Absolut Tabascon lanseeraus merkitsi pakkaussuunnittelun näkökulmasta tuttua haastetta: kuinka yhdistää kaksi maailmanlaajuisesti tunnistettavaa brändiä yhteen pakkaukseen ilman, että kummankaan identiteetti kärsii. Molempien visuaalinen ilme oli tarkasti määritelty.
Absolut_Tabasco_ROW_Glove_16-9_Clean-webx
Absolut Tabascon pullo perustuu optiseen harhaan

Linköpingin vastavihitty tehdas antaa pakkauksille uuden mahdollisuuden

Linköpingin kaupungin tekniset palvelut (Tekniska verken) on vihkinyt käyttöön uuden jälkilajittelulaitoksen sekajätteelle. Kyseessä on yksi Pohjois-Euroopan suurimmista ja kehittyneimmistä laitoksista. Se lisää ratkaisevasti kapasiteettia kotitalouksien sekajätteestä talteen otettavien materiaalien käsittelyyn ja vahvistaa sekä Ruotsin mahdollisuuksia saavuttaa EU:n materiaalikierrätystavoitteet että siirtymää kohti entistä kiertotalouslähtöisempää taloutta.
Tekniska-verkenx
Linköpingin vastavihitty tehdas antaa pakkauksille uuden mahdollisuuden

Nestlén pakkaukset ovat linkki uuteen datastrategiaan

Nopeasti liikkuvien kulutustavaroiden sektorilla tuotteet ovat näkyvästi esillä kauppojen hyllyillä, mutta kuluttajat jäävät usein brändeille tuntemattomiksi. Nestlé pyrkii kaventamaan tätä rakenteellista etäisyyttä yhdistämällä fyysiset kosketuspisteet digitaaliseen vuorovaikutukseen. Yhteistyö dataplatformi Qualifion kanssa on tässä keskeisessä roolissa, ja painopiste on niin sanotuissa ”phygital”-sovelluksissa.
Nestle_Nescafe_Qualifio
Nestlén pakkaukset ovat linkki uuteen datastrategiaan

Jatka lukemista

Muovikorkkeja löytyi rannalta aiempaa enemmän – onko kyseessä protesti EU-päätöstä vastaan?

Monia ovat ärsyttäneet pulloissa kiinni pysyvät muovikorkit, jotka tulivat niihin EU:n päätöksen myötä. Tarkoitus oli vähentää luonnon roskaamista. Pidä Ruotsi Siistinä -järjestön (Håll Sverige Rent) valtakunnallisessa roskamittauksessa näyttää kuitenkin siltä, että tulos on ollut päinvastainen.
Tethered_caps_survey_Sidel_01
Muovikorkkeja löytyi rannalta aiempaa enemmän – onko kyseessä protesti EU-päätöstä vastaan?

Vuoden Taidesiiderin etiketti syntyi kollaasitekniikalla

Kiviks Musteri esittelee nyt vuoden 2025 Taidesiiderin. Kuten edellisinäkin vuosina se on valmistettu yhteistyössä Itä-Skånen taiteilijaryhmän (ÖSKG) kanssa. Tällä kertaa etiketin suunnitteli taiteilija Sara Klein.
Carl-och-Sara-16-9
Vuoden Taidesiiderin etiketti syntyi kollaasitekniikalla

Easy to Use – Reumaliitto lanseeraa merkin helposti avattaville pakkauksille

Pakkausten avattavuus, mutta myös käsiteltävyys, on ollut keskustelunaiheena jo vuosikymmeniä – oikeastaan jo siitä lähtien, kun kuluttajapakkaukset tulivat käyttöön 1900-luvun puolivälissä. Termi vaikeasti avattava on ei ole edelleenkään harvinainen. Tänään, perjantaina, Ruotsin Reumaliitto (Reumatikerförbundet) lanseeraa tuotemerkin pakkauksille ja tuotteille, jotka on testattu ja sertifioitu Easy to use -standardin mukaan.
Easy-to-use-pressx
Easy to Use – Reumaliitto lanseeraa merkin helposti avattaville pakkauksille

Metsä Boardin toimitusjohtaja jättää työnsä viikon päästä

Metsä Boardin pitkäaikainen toimitusjohtaja Mika Joukio on päättänyt jättää työnsä 7. huhtikuuta 2025 alkaen. Tämä perustuu maaliskuun viimeisenä päivänä tehtyyn sopimuksen yhtiön hallituksen kanssa. Metsä Board Corporationin hallitus on nimittänyt Metsä Groupin strategiajohtajan (EVP, Strategy), Esa Kaikkosen yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi 7. huhtikuuta 2025 alkaen.
johtoryhma_esa_kaikkonen
Metsä Boardin toimitusjohtaja jättää työnsä viikon päästä