Huhtamäki keskittää tarjoilupakkausten tuotantonsa Kiinassa kolmeen tehokkaaseen tuotantoyksikköön. Tämä parantaa kilpailukykyä ja mahdollistaa kasvun.
Huhtamäki osti hiljattain International Paperin Kiinan tarjoilupakkausliiketoiminnasta. Se koostui Tianjinissa ja Shanghaissa sijaitsevista tuotantolaitoksista, jotka Huhtamäki on nyt päättänyt yhdistää yhteen laitokseen Tianjinissa. Kaikki tuotanto tullaan siirtämään IP:ltä hankittuun yksikköön. Suljettavassa yksikössä tällä hetkellä työskenteleville tullaan tarjoamaan vastaavia työtehtäviä Tianjinissa jatkavassa yksikössä.
Huhtamäki myös sulki Shandongissa, Kiinassa sijaitsevan tuotantolaitoksen, mikä vaikutti n. 200 työpaikkaan. Shandongissa valmistetut tuotteet tullaan jatkossa ostamaan alihankkijoilta.
Yrityksen tuotantoverkosto Kiinassa koostuu nyt Guangzhoun, Shanghain ja Tianjinin tehtaista.