Automaatiojärjestelmällä tehokkaampaa pakkaamista

Teksti:Hanna Kiventöyry
JULKAISTU: 2021-05-19
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Orfer Oy toimittaa KiiltoClean Oy:lle kodinpuhdistusaineiden laatikoimiseen ja lavaamiseen automaatiojärjestelmän, joka tehostaa tuottavuutta, auttaa vähentämään pakkausmateriaalia ja tehostaa kuormalavojen täyttöä. Järjestelmä toimitetaan KiiltoClean Oy:n Hankasalmen tuotantolaitokselle syksyllä 2021. Automaatiojärjestelmä suunnitellaan, rakennetaan ja testataan Orferin tiloissa Orimattilassa. 

Automaatiojärjestelmä kattaa yksittäispakatun tuotteen pakkaamisen myyntilaatikoihin ja edelleen kuljetusvalmiiksi kuormalavoille. Orferin Formeca-ryhmäpakkauskone muodostaa myyntilaatikon kodinpuhdistusainepullojen ympärille ja laatikon saumat suljetaan Kiillon kuumaliimalla. Ryhmäpakkauskoneella muodostettu laatikko vähentää myyntipakkaukseen tarvittavan kartongin määrää jopa viidenneksen perinteiseen pahvilaatikkoon verrattuna. 

– Loppupakkauksen automatisoinnin myötä voimme tehostaa toimintaamme ja olla entistä kilpailukykyisempiä. Ratkaisu edesauttaa myös työssä jaksamista, kun henkisesti ja fyysisesti kuluttava pakkotahtinen sekä toistoliikkeitä sisältävä työvaihe voidaan automatisoida. Wrap Around -laatikoiden myötä voimme muuttaa myös pakkausratkaisuamme ympäristöystävällisempään suuntaan, mikä on linjassa Lupaus Ympäristölle -projektimme kanssa. Valinnassa painoi myös Orferin ratkaisun hyvät etävalvontavalmiudet sekä referenssit, laatu ja kotimaisuus, kertoo KiiltoClean Oy:n tuotantopäällikkö Anssi Manninen. 

– Orferin toiminnan ydin on auttaa asiakkaitamme tehostamaan toimintaa ja pienentämään ympäristöjalanjälkeä, joka syntyy tuotteen toimittamisesta loppukäyttäjälle, kertoon Orfer Oy:n toimitusjohtaja Jussi Muikku. 

Uusimmat uutiset

”Räjähtävä” ketsuppipakkaus

Hollantilainen suunnittelutoimisto Akarton on esitellyt kampanjapakkauksen, jonka se teki kotimaassaan toimivalle Helalle ja heidän Hela Tomaten Ketchupilleen. Se osoittaa, kuinka innovatiivisuus ja käytännöllisyys voivat toimia yhdessä. Pallomainen pakkaus avautuu tavalla, joka muistuttaa räjähdystä. Yrityksen mielestä se tuo uuden standardin elintarviketeollisuudelle. Hela satsaa nyt influencereihin tavoittaakseen kuluttajamarkkinat.
Akarton_VM3_25_opening.1x

Uudet älyominaisuudet vähentävät käsityötä esipainossa

Kuudennen sukupolven RIP-ohjelma Adobe PDF Print Engine 7 on saamassa uutta älyä ns. prepressintelligensin myötä. Se helpottaa painokoneiden laajennetun värispektrin koko potentiaalin käyttöä. Esipaino-osastoilla ei enää tarvitse avata ja muuntaa käsin Photoshop- ja Illustrator-alkuperäistiedostoja PDF-muotoon.
Adobe-1

PackIndx: Kiristekalvojen valmistusta uhkaa raaka-ainepula

Donald Trumpin tullien aiheuttama turbulenssi on vaikuttanut tiettyjen raaka-aineiden saatavuuteen. Tämä koskee etenkin C4:ää (buteenia), jota käytetään mm. standardilaatuisten kiristekalvojen valmistuksessa.
triofilm

DePoly perustaa ainutlaatuisen koelaitoksen PET- ja polyesterijätteen kierrättämiseksi Sveitsissä

Sveitsiläinen DePoly avaa kesällä koelaitoksen, jonka kapasiteetti on 500 tonnia vuodessa. Tarkoituksena on antaa vanhalle muoville uusi elämä. Samalla yritys on varmistanut 23 miljoonan dollarin rahoituksen sijoittajilta.
depoly1

Jatka lukemista

Dovelta uudelleentäytettävä deodoranttipakkaus

Dove on julkistanut ensimmäisen uudelleentäytettävän ja -käytettävän deodoranttinsa.
11272_pe_dove_canada2_888904

Arla ryhtyy vastaanottamaan maitoa uusilta maidontuottajilta

Fazerille viime vuosina maitoa Kaakkois-Suomessa ja Uudellamaalla tuottaneet maitotilat siirtyvät tuottamaan maitoa Arlan jalostettavaksi.
arla-uusi

R-kioski korvaa 10 miljoonaa kahvikupin kantta kuitukansilla  

R-kioski siirtyy käyttämään täysin kierrätettäviä, uusiutuvista ja sertifioiduista raaka-aineista valmistettuja muovittomia Huhtamäen kuitukansia noutokahvikuppien kansina.
vastuullinen_kahvi_rkioski_2023-VERKKO

DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat

DS Smith on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia.
Ruoko