HP aloittaa strategisen yhteistyön Canvan kanssa

Teksti:Sari Jarvinen
JULKAISTU: 2024-06-04
PÄIVITETTY: 2024-06-05
HP Industrial Printingin varatoimitusjohtaja Haim Levit kertoo innostuneena, kuinka yhteistyö demokratisoi painamisen.

Tekoälyä hyödyntävällä suunnitteluohjelma-Canvalla on 185 miljoonaa käyttäjää ympäri maailmaa. Nyt se on aloittanut yhteistyön HP:n kanssa.

Drupa-messuilla julkistettu HP:n ja Canvan välinen yhteistyö pyrkii tarjoamaan hyötyjä sekä HP Print Service Providers (PSP) -palveluntarjoajille että Canva-yhteisölle. Tämä mahdollistaa sen, että kaikki visuaalista sisältöä Canva-alustalla tekevät voivat suunnitella ja tulostaa täysin integroidussa järjestelmässä.

Canva perustettiin vuonna 2013 ja sillä on yli 185 miljoonaa käyttäjää, jotka tekevät noin viisi miljardia suunnittelutyötä vuodessa. Vain murto-osa näistä (0,2 %) päätyy nyt painettaviksi. HP:n ja Canvan tavoitteena on nostaa tämä luku 0,5 %:iin, mikä tarkoittaa 25 miljoonaa vuotuista tulostustyötä HP-käyttäjille.

Canva Printin lanseeraamisen jälkeen vuonna 2017 sen käyttäjille tuli mahdolliseksi suunnitella ja tulostaa laaja valikoima tuotteita – käyntikortteja, esitteitä, lentolehtisiä, tarroja, markkinointimateriaalia ja jopa vaatteita – joiden määrä on eksponentiaalisesti kasvanut miljoonia vuosittain.

Yhteistyön myötä Canva-yhteisö saa käyttöönsä laajemman valikoiman ammattimaisesti painettuja tuotteita HP PSP-palveluntarjoajilta ympäri maailmaa. Canva aikoo laajentaa tulostuspalvelunsa 150 maahan vuoteen 2026 mennessä, mikä mahdollistaa lyhyemmät käsittelyajat ja vähentää huomattavasti hiilijalanjälkeä paikallisten toimittajien avulla.

Uusimmat uutiset

Jatka lukemista