Pasi Flinkman Orkla Suomen toimitusjohtajaksi

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2018-06-07
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Orkla Suomen johtoon astuu elokuun alusta Pasi Flinkman. Hän on toiminut yrityksen varatoimitusjohtajana.

Orkla Suomen johdossa tapahtuu muutoksia, kun 12 vuotta toimitusjohtajana palvellut Rabbe Wikström jättää tehtävänsä. Hän on toiminut yhtiön palveluksessa 32 vuotta, joista viimeiset kaksitoista vuotta toimitusjohtajana. Uransa aikana hän on luotsannut yrityksen läpi usean yritysoston sekä fuusion, viimeisimpänä Orkla Suomi -integraatio, jossa Orkla Foods Finland Oy ja Orkla Confectionery & Snacks Finland Oy yhdistyi toiminnalliseksi yhteenliittymäksi.

Uudeksi toimitusjohtajaksi nimitetään Pasi Flinkman, joka on toiminut Orkla Suomi -yhteenliittymän varatoimitusjohtajana ja sitä ennen Orkla Confectionery & Snacks Finlandin toimitusjohtajana. Flinkmanilla on pitkä kokemus elintarvikealalta, varsinkin makeis- ja snacks-puolelta. Wikström jatkaa yrityksessä neuvonantajana ja johtoryhmän jäsenenä vielä vuoden loppuun saakka.

”Otan vastaan uuden tehtäväni ja sen tuomat haasteet innolla. Orkla Suomen vahvuutena ovat johtavat tuotemerkit ja osaava organisaatio. Tältä pohjalta on hyvä rakentaa tulevaisuuden menestystä”, sanoo Pasi Flinkman.

Orkla Suomi on Orklan suomalaisten elintarvikeyhtiöiden muodostama operatiivinen kokonaisuus. Orkla Suomen tuotemerkkejä ovat mm. Abba, Ahti, Anamma, Boy, Ekströms, Felix, Frödinge, FunLight, Grandiosa, Jacky, Kantolan, Kallen, Oolannin, Panda, Pastella, Paulúns, Risifrutti, Taffel, Tiira ja Vesta. Yhtiöllä on vihannes- ja kalasäilyketehtaat Turussa, snacks- ja pakasteperunatehdas Ahvenanmaalla sekä makeistehdas Vaajakoskella. Vuonna 2017 Orkla Suomen liikevaihto oli 200 miljoonaa euroa ja yhtiön palveluksessa työskenteli noin 459 henkilöä.

 

 

 

Uusimmat uutiset

Durst ottaa seuraavan askeleen tekoälypohjaisella alustalla

Durst Group lanseeraa Kyveris-alustan, joka hyödyntää tekoälyä digitaalisessa tuotannossa. Yhtiö kuvaa sitä evoluutionsa seuraavaksi vaiheeksi 90-vuotisen historiansa aikana.
Durst-vd-1536x1024x
Durst ottaa seuraavan askeleen tekoälypohjaisella alustalla

Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Helmikuun aikana pakkausmateriaalien hinnoissa nähtiin vain pieniä muutoksia, mutta nyt etenkin muovin raaka-ainemarkkinat muuttuivat. Tämä johtuu Lähi-idän konfliktista. PackIndxin mukaan tilanne lisää painetta muoviteollisuudelle.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x
Lähi-idän sota kiusaa muoviteollisuutta

Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

MetsäBoard Pro FBB Go on suunniteltu etenkin vaativiin elintarvike‑ ja lääkepakkauksiin. Samalla yhtiö lanseerasi uuden arkitus- ja toimituspalvelun Euroopan markkinoille.
MetsäBoard Pro FBB Go 3D
Metsä Boardilta uusi taivekartonki ja toimituspalvelu

Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Kuitupohjaisia pulloja on kehitetty Tanskassa vuodesta 2013 lähtien. Aluksi niitä suunnitteli ecoXpac, josta myöhemmin tuli Paboco (Paper Bottle Company). Useat globaalit brändit lähtivät hankkeeseen mukaan, ja viime vuonna markkinoille piti tulla kaksikymmentä miljoonaa pulloa. Mutta sitten tapahtui jotain yllättävää.
Flaskorx
Minne katosivat miljoonat kuitupullot?

Jatka lukemista

Metsä Group pilotoi hiilidioksidin talteenottoa Raumalla – tavoitteena koetehdas

Metsä Group aikoo kokeilla ensi kesänä Rauman sellutehtaalla puuperäisen hiilidioksidin talteenottoa. Sitä voitaisiin hyödyntää fossiilisia materiaaleja ja polttoaineita korvaavien tuotteiden raaka-aineena, mutta ensin teknologioiden ja markkinoiden pitäisi kehittyä.
Biotehdas
Metsä Group pilotoi hiilidioksidin talteenottoa Raumalla – tavoitteena koetehdas

Orapacille Pohjoismaiden ensimmäinen uuden sarjan KBA-stanssauskone

Oravaisen tehtaille asennettiin marraskuussa harvinaislaatuinen stanssauskone. Se pystyy käsittelemään käyriä aaltopahviarkkeja paremmin kuin edeltäjänsä.
20241009_120639
Orapacille Pohjoismaiden ensimmäinen uuden sarjan KBA-stanssauskone

Suomalaiskeksintö: pakkauspaperin biomuovikalvo kestää rasvan ja hapen

Suomalainen metsä- ja paperiyhtiö UPM on kehittänyt yhdessä yhdysvaltalaisen Eastmanin kanssa uuden pakkauspaperin elintarvikkeille. Materiaaliin on lisätty rasvan- ja hapenkestävä kalvo, joka on valmistettu selluloosapohjaisesta biomuovista. Näin kertoo Pohjoismaiden biomuoviyhdistys (Nordisk Bioplastförening) verkkosivuillaan.
upm-biobarrier-toppx
Suomalaiskeksintö: pakkauspaperin biomuovikalvo kestää rasvan ja hapen

VTT aikoo jalostaa metsäteollisuuden päästöt kierrätysmuoviksi

VTT avasi talteenotettua hiilidioksidia hyödyntävän pilottilaitoksen, jonka tavoitteena on jalostaa metsäteollisuuden päästöt pitkäikäiseksi, kierrätettäväksi muoviksi.
vtt
VTT aikoo jalostaa metsäteollisuuden päästöt kierrätysmuoviksi