Sillipurkit aukeavat entistä helpommin

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2016-06-28
PÄIVITETTY: 2023-02-16


Nyt on sillipurkkien vuoro aueta helposti, kun Orkla lanseeraa niihin Suomessa uudet kaksiosaiset kannet. Niitä on jo käytetty vihannessäilykkeissä.

Orkla Foods Finland toi Helppo Avata -kannet Felix-vihannessäilykkeisiin kaksi vuotta sitten, ja nyt on sillipurkkien vuoro aueta helpommin. Uudet kannet löytyvät tämän kesän aikana isommista Ahti-, Abba-, Boy- ja Vesta-sillipurkeista.

Kannen kaksiosaisuus vapauttaa tyhjiön, jolloin avaaminen vaatii huomattavasti vähemmän vääntövoimaa. Siksi kansi myös saattaa tuntua siltä kuin se olisi auki. Kannen tunnistaa reunan Helppo Avata -tekstistä.

Myönteinen kuluttajapalaute kansista on Orklan mukaan ollut poikkeuksellisen runsasta. Purkkien avaamisen vaikeus on monelle todellinen ongelma.
 

 

 

Uusimmat uutiset

Jatka lukemista