Mesmec vahvistaa otettaan elintarviketeollisuudesta

Teksti:Toimitus
JULKAISTU: 2018-10-17
PÄIVITETTY: 2023-01-18


Laitetoimittaja Mesmec laajensi elintarviketeollisuuden laitevalikoimaansa, kun konserniin liitettiin maahantuontiyritys JTJ-Sales Oy:n liiketoiminta.

JTJ-Sales Oy on vuonna 1994 perustettu valtakunnallisesti toimiva maahantuontiyritys. Yrityksellä on tiedotteen mukaan vankka asiantuntemus koneiden, laitteiden ja tarvikkeiden toimittamisesta teurastamo-, lihanjalostus-, valmisruoka- ja kalanjalostusteollisuuteen sekä vihannesten käsittelyyn.

Liiketoimintakauppa on Mesmec-konsernin kasvustrategian mukainen. Tavoitteena on tarjota kokonaisvaltaisempia palveluja ja tuotteita kotimaan elintarviketeollisuudelle sekä kehittää JTJ-Sales Oy:n vahvojen tavaramerkkien teknistä tukea ja huoltotoimintoja. JTJ-Sales Oy:n osaaminen ja tuotevalikoima tuo myös synergiaetuja Mesmecin liiketoimintaan.

Mesmec Oy jatkaa ydinliiketoimintaansa elintarvike- ja prosessiteollisuuden raaka-aineiden käsittelyjärjestelmien kokonaisratkaisutoimittajana. Yrityksen oma laitevälitystoiminta jatkaa ennallaan.

JTJ-Salesin liiketoiminnan osti Sijoitusyhtiö Oy WMA Invest Ab, joka omistaa Mesmecin. WMA:n omistavat pääomasijoitusyhtiö Wedeco sekä Mesmecin toimiva johto.

 

 

 

Uusimmat uutiset

Jatka lukemista