Kartongista tehtyjen kosmetiikkapakkausten kehittely vauhdittuu, kun L’Oréal and Albéa julkistivat oman ratkaisunsa ympäristöystävälliseksi kosmetiikkatuubiksi. Siinä muovi on korvattu suurimmaksi osaksi kartongilla. Pakkauksen teollinen tuotanto on tarkoitus käynnistää vuonna 2020.
Kokonaan muovitonta tuubia on vielä vaikea valmistaa, sillä korkki on vielä muovia kuten myös pakkauksen estokerrokset. L’Oréal and Albéa aikovat tutkia innovaationsa ympäristöhyödyt LCA-analyysin avulla.
Julkistus on merkittävä, sillä L’Oréal on maailman suurimpia kosmetiikan tuottajia ja Albéa suurimpia kosmetiikkapakkausten valmistajia.
Myös Stora Enso on julkistanut ratkaisunsa eko-tuubiksi. Yritys tuo markkinoille kartonkista valmistetun tuubin kosmetiikkatuotteille. Se on uusi, ilmastoystävällinen vaihtoehto muovituubeille. Kartonkituubia voidaan käyttää ihovoiteiden primääripakkauksena. Tuubin putkilo on valmistettu barrier-päällystetystä, rasvankestävästä kartongista.
Tuubien valmistuksessa Stora Enso tekee yhteistyötä johtavan tuubipakkausten tuotantokone-valmistajan Aisan kanssa.